Přípravy na volby finišují. Volební místnosti se znovu otevřou zítra

Jižní Morava – V pátek ve 14 hodin se znovu otevřou dveře volebních místností po celé České republice. Už teď na řadě míst vrcholí přípravy. Například v Mysločovicích na Zlínsku budou zítra nanečisto volit také třeťáci z místní základní školy. Poprvé se k urnám chystají také ti, kteří 18. narozeniny oslavili až po prvním kole prezidentských voleb.

„Už jsem se o to zajímala, projížděla jsem různé debaty obou kandidátů. Už se těším, že teď v pátek budu moct jít volit a už aji vím, koho budu volit,“ svěřila se Kamila Marková, kterou čekají její první volby v životě. Studentka gymnázia odvolí v rodných Boskovicích. O výběru se radila s rodiči, rozhodla se prý ale sama.

Ti, kteří na nezbytný věk zatím nedosáhli, si někde mohou vyzkoušet volby „nanečisto“. „Třeťáci budou mít svoje volby v pátek. Vyzkouší si, jak to u voleb chodí. Zvolí si svého prezidenta ze dvou postupujících kandidátů,“ popsala učitelka ze základní školy v Mysločovicích Jitka Gazdošová.

Téma prezidentských voleb se nevyhnulo ani hospodám a restauracím. Třeba ve zmíněných Mysločovicích dopadli v prvním kole oba kandidáti stejně – získali po 66 hlasech. Místní štamgasty ale rozdělení do táborů netrápí a dál sedí u piva nebo vína společně.

Prezidentští kandidátiDruhé kolo prezidentských voleb se koná v pátek 25. ledna 2013 od 14 do 22 hodin a v sobotu 26. ledna od 8 do 14 hodin. Na rozdíl od prvního kola nedostanou voliči volební lístky do schránky, ale až ve volební místnosti. Voliči mohou svůj hlas dát Miloši Zemanovi, nebo Karlu Schwarzenbergovi.