Dům umění nabízí ohlédnutí za bratislavským Měsícem fotografie

Ostrava - Další přednášku na téma fotografie nabízí Galerie výtvarného umění v Ostravě. Tentokrát představí fotograf Vladimír Šulc významný mezinárodní fesitval Měsíc fotografie v Bratislavě. Výklad zaměří především na autorské výstavy světových fotografů Andrzeje Jerzyho Lecha, Jurgen Klaukena či Andreje Balca, které tam byly loni na podzim.

„Dvacátý druhý ročník byl zaměřen na “lify photography„ od sociálních studií Lewise Hinecho, přes válečný dokument Roberta Capy, po subjektivní dokument Heinze Cibulky. Nechyběl pohled na současnou mladou ruskou fotografii a také průřez francouzskou fotografií ze sbírek Francouszké národní knihovny,“ shrnul Vladimír Šulc, který navštěvuje Měsíc fotografie pravidelně. Zajímají ho především výstavy autorské a i z těch pečlivě vybíral, protože výstav tam bylo loni dohromady skoro třicet.

Měsíc fotografie vznikl v Bratislavě roku 1990 a od té doby každoročně prezentuje především současnou fotografickou tvorbu střední a východní Evropy. Hlavním organizátorem je Středoevropský dům fotografie. „Organizátoři pravidelně vystavují i díla slavných amerických fotografů jako Ansela Adamse nebo Williama Kleina,“ doplnila mluvčí galerie Jana Šrubařová.

Vladimír Šulc, který je fotografem ostravské galerie, bude o loňském ročníku bratislaské přehlídky hovořit v úterý 5. února od pěti odpoledne, a to v knihovně galerie v Poděbradově ulici.