Student Královské hudební akademie si zahraje Beethovena s filharmonií

Ostrava - Student londýnské Královské hudební akademie klavírista Tomáš Klement vystoupí s Janáčkovou filharmonií Ostrava. V jeho provedení zazní Beethovenův klavírní koncert číslo pět. Ostravský rodák hraje na klavír od čtyř let. Tentokrát pod dirigentským vedením Itala Piera Oricia, který původně také nejprve vystudoval hru na klavír.

V šestém ročníku na konzervatoři řekl Tomáš Klement své profesorce, že prodává klavír a chce jít studovat na nejprestižnější hudební evropskou akademii do Londýna. Hlásilo se na ni sto uchazečů a brali deset. Tomáš byl mezi nimi.

„V Londýně je každý den báječný koncert a je tam ve škole strašně moc talentovaných lidí, kteří vás inspirují. Škola si zve na master class největší světové umělce, se kterými máme možnost potom pracovat,“ pochvaluje si Klement studia.

První větu z pátého Beethovenova klavírního koncertu už s Janáčkovou filharmonií hrál, ještě jako student konzervatoře. Teď koncert nastudoval celý. „Tento koncert je takový hrdinský. Beethoven ho napsal v době, kdy pobýval ve Vídni obsazené napoleonskými vojsky,“ říká klavírista.

Na generální zkoušce seděla v hledišti i Tomášova první učitelka klavíru. Na hodiny začal chodit, když mu byly čtyři. „Bylo hned vidět, že je velice talentovaný a že chce hrát strašně moc. Byl to jeden z mých nejtalentovanějších žáků,“ říká Jaroslava Holková.

Letos by mělo na Královské hudební akademii v Londýně absolvovat dvacet klavíristů, mezi nimi Tomáš Klement. Jen málokterý ze studentů má možnost hrát s profesionálním orchestrem jako on. V Anglii chce zůstat a pokoušet se o kariéru sólového klavíristy.