Restaurátoři opravili prototyp Tatry T 603 A

Kopřivnice - Unikátní prototyp nástupce legendární Tatry 603 opravili restaurátoři v Kopřivnici. Půl století starý vůz s označením T 603 A dali dohromady pouze na základě fotografií a vzpomínek. Automobil je plně funkční a ozdobí sbírku motoristického nadšence z jihu Moravy.

Elegantní černá limuzína byla ještě před několika lety zaprášeným a nepojízdným torzem. Jediný prototyp sedanu Tatry T603 A prošel rukama několika majitelů.
 
„Volant byl z šessettřináctky, přepínače ze stodvacítky, byly tu výdechy z vozu Lada,“ říká pracovník renovační firmy Jaroslav Špaček.


 
Kopřivnická automobilka vyrobila pouze dva prototypy vozu T603 A. Druhý z nich v provedení sanitka vlastní tamní technické muzeum. 

Tatra T603 A měla na konci šedesátých let nahradit klasickou šestsettrojku, měla být lehčí, výkonnější a bezpečnější. Prototyp vyjel z továrny před padesáti lety. Odbytová komise Tatry výrobu nakonec zamítla. Podle jejího předsedy by se auto příliš podobalo západním vzorům.
 
Na opravě pracoval tým odborníků s přestávkami pět let. Pomohly staré snímky a pamětníci.  
„Byla to velice krásná práce, protože hoši dokážou zázraky,“ libuje si historik výroby Tatry Karel Roysenkranz.
 
Kdo a za kolik nechal vůz opravit, restaurátoři přesně říct nechtějí. Prozradili pouze, že si renovaci objednal soukromý majitel z Uherskohradišťska.