Meteorologové vyhlásili na jihu a východě Moravy smogovou situaci

Jižní Morava/Zlínsko - Na jižní Moravě i na Zlínsku byla dnes ráno vyhlášena smogová situace. Český hydrometeorologický ústav ji vyhlásil, protože v regionu panují velmi špatné rozptylové podmínky již od víkendu. Zlepšení nelze v nejbližších dnech očekávat.

Smog trápí od neděle především centrum Brna a také Mikulov na Břeclavsku. Smogová situace byla vyhlášena poté, co naměřené čtyřiadvacetihodinové koncentrace pro polétavý prach na některých místech až dvojnásobně překročily stanovené limity.

Limit je určen na 50 mikrogramů na metr krychlový. Dnes v 6:00 meteorologové naměřili v Brně-Tuřanech 140,7 mikrogramu. Obdobně vysoké hodnoty v uplynulých dnech hlásila oblast u brněnského Výstaviště, okolí ulic Zvonařka a Svatoplukova. Téměř na dvojnásobek povoleného limitu se vyšplhaly hodnoty v Mikulově.

Meteorologové varují především lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, seniory či děti. Žádají také řidiče, aby pokud možno nevyjížděli, protože výfukové plyny mohou situaci výrazně zhoršit.

„V nejbližších dnech nemůžeme očekávat výraznější zlepšení. Zhoršené rozptylové podmínky budou přetrvávat,“ dodal mluvčí.

Tento týden meteorologové kvůli překročeným limitům pro polétavý prach vydali už varování pro Moravskoslezský, Středočeský a Ústecký kraj. Dnes ráno k nim přibyly také kraje Liberecký, Olomoucký a Zlínský a Jihomoravský.