Titanová tyč v těle pomůže Natálii žít s těžkou skoliózou

Karviná - Děti, které trpí skoliózou a jejich zdeformovaná páteř potřebuje operaci, dostaly novou šanci. Lékaři v karvinské hornické nemocnici jim teď mohou voperovat speciální tyč, která v zádech zůstane až do dospělosti. Její délku budou  nastavovat přes kůži, pomocí magnetu. Až dosud používali implantáty, které museli dětem každého půl roku prodlužovat operativně.

Dvanáctiletá Natálie si nikdy si na bolest v zádech nestěžovala, sportovala, dělala všechno jako její kamarádky. Až do chvíle, kdy lékaři potvrdili, že má těžkou skoliozu.  

„Když jednou psala úkoly, manžel si všiml, že jedna lopatka je výš,“ vzpomíná matka Natálie Dagmar Šimová, když začali s dcerou chodit po doktorech.

Dívka dostala korzet. Ani po dvou letech nošení však nepomohl. Jediným řešením byla operace. Natálka má vychýlenou páteř oproti normálu o 88 stupňů. Narovnat ji pomůže téměř půl metrů dlouhá titanová tyč.

„Ta tyč má význam takový, že s tím dítětem roste. Je to vlastně takový vnitřní fixátor, vnitřní ortéza,“ vysvětluje primář oddělení chirurgie páteře Karvinské hornické nemocnice Dagid Buzek.

Implantát drží v páteři čtyři šrouby. Ty operatéři upevnili do horního a dolního obratle. Jeho součástí je magnet, pomocí kterého s ním budou lékaři posouvat podle toho, jak Natálie poroste.

David Buzek, primář,odd.chirurgie páteře, Karvinská hornická nemocnice
"V praxi to bude vypadat tak, že se to přiloží na záda pacienta a pomocí tlačítek se rozjede magentické pole, které bude pomaličku prodlužovat tyč. Během ambulantního výkonu ji můžeme protáhnout až o 5 až 7 milimetrů.

A v tom je největší přednost nové metody. Až dosud lékaři tyčí hýbali jen na operačním sále a děti musely být v plné narkoźe. Natálie strávila na operátorském stole jen hodinu a čtvrt. Pak ji čeká několikadenní pobyt v nemocnici a o prázdninách už by mohla začít rekreačně sportovat.

S tyčí  v zádech  teč bude žít asi 3 roky. Pokud se její vychýlení zlepší z 88 stupňů na polovinu, bude to podle lékařů obrovský úspěch.