Vězni volí prezidenta. Oproti prvnímu kolu stoupal zájem i za mřížemi

Olomouc - První přímá volba prezidenta zaujala také vězně. Velký zájem měli odsouzení z Mírova a také ve vazební věznici v Olomouci hlasovalo tentokrát více trestanců než v prvním kole.

Pan Leoš je odsouzený za hospodářskou trestnou činnost. V olomoucké vazební věznici je už 6 let. Za mřížemi už volil do krajského zastupitelstva. Možnost rozhodnout o příštím prezidentovi si nechtěl nechat ujít. „Hlavu státu volit chci! Taky to tady prožíváme,“ říká vězeň.

„Všech přítomných vězněných osob se ptáme, jestli chtějí volit. Pak je buď zapíšeme do zvláštního seznamu voličů, nebo jim vystavíme voličský průkaz,“ uvedla vedoucí správního oddělení Vazební věznice Olomouc Eva Gübrüz.

V Olomoucké vazební věznici požádalo o možnost jít volit poprvé prezidenta České republiky 55 vězňů. „O druhé kolo je tady větší zájem, konkrétně chce jít volit o šest lidí více než v kole prvním,“ potvrdila mluvčí věznice Markéta Zimová.

„Tuto příležitost si nemůžu nechat ujít,“ říká trestanec Roman Fridrich. Do hlasování o příští hlavě státu zasáhnou i odsouzení ve věznici na Mírově. V seznamu pro druhé kolo volby je přihlášeno 321 trestanců. Tvoří téměř polovinu tamních voličů.