Prezidentští voliči: řidič MHD, rodilý Rakušan i stoupenec Masaryka

Vídeň/Brno/Šebetov - Prezidentské volby se obvykle točí okolo hlavních kandidátů, následně kolem vítěze – budoucí hlavy státu. Jak ale prezidentskou volbu prožívali někteří voliči?

První lístek vhodil do urny v Bruselu, druhý ve Vídni

„Sice jsem se narodil v Rakousku, ale žil jsem tři roky v České republice a zase tam budu žít, takže je to určitě důležité rozhodnutí,“ vysvětluje svoji účast v prezidentské volbě Andreas Wild. Kvůli práci cestuje po celé Evropě, takže při prvním kole svůj hlasovací lístek házel do urny v Bruselu.

Druhé a rozhodující kolo prezidentských voleb absolvoval při své návštěvě rodičů ve Vídni. Andreas má totiž české i rakouské občanství. Na české velvyslanectví do Vídně zavítalo celkem 366 voličů, což je o 162 více než v prvním kole. Drtivá většina odevzdala svůj hlas Karlu Schwarzenbergovi. Volilo ho téměř 95 procent lidí. Miloš Zeman ve Vídni získal jen 20 hlasů.

Volby na velvyslanectví se ale liší jen výsledkem, svým průběhem připomínaly jakékoliv jiné volby u nás. „Myslím, že to probíhá úplně stejně jako v jiných volebních místnostech, chodí k nám voliči, buď ti, kteří jsou u nás zapsáni ve zvláštním voličském seznamu vedeném naším zastupitelským úřadem, nebo voliči, kterým byly vydány voličské průkazy,“ upřesňuje předsedkyně volební komise ve Vídni Hana Ládková.

Zavolat si o výsledky z konečné a zpátky za volant

Už desítky let jezdí řidič Viktor Brázdil u brněnského dopravního podniku. Ani dnešek nebyl výjimkou. Při řízení ale nesmí sledovat průběh voleb, proto si vždy z konečné zavolá příbuzným o aktuální čísla. Do společenské místnosti v centru města, kde je pro řidiče k dispozici i televize, se jen tak nedostane. A pokud ano, opravdu jen na pár minut. Poslouchat ve sluchátku rádio také nesmí, za to hrozí řidičům sankce.

Nevynechal žádné volby. V pondělí přitom oslaví rovných 90 let

František Dokoupil žije v Šebetově a příští pondělí oslaví už deváté kulatiny. Jako předčasný dárek si nadělil první přímou volbu prezidenta, a to nejen proto, že doposud žádné volby nevynechal. Přiznává, že možnost zvolit si svého prezidenta uvítal. Osobně za nejlepšího prezidenta označil Masaryka.