Vzájemné soužití dostalo výpověď. Je to kvůli Přednádraží, říká Vishwanathan

Ostrava - Vzájemné soužití z Ostravy mění po čtrnácti letech adresu. Obvod dal sdružení, které se snaží od povodní v roce 1997 pomáhat hlavně chudým ostravským Romům zasloužil se mimo jiné o vznik Vesničky soužití, výpověď ze svých prostor. Podle šéfa Vzájemného soužití Kumara Wishvanathana je to proto, že organizace bojovala o záchranu lokality Přednádraží. Město to popírá.

Marie Barnová dnes zamířila do sídla Vzájemného soužití v ulici 30. dubna zbytečně. Sociální pracovníci a další zaměstnanci organizace se právě stěhovali na jiné místo.

„Když jsem měla problémy s bytem, tak mi pomohli, když jsem měla velký dluh, tak pomohli,“ říká klienta sdružení Marie Barnová.

Vedoucí poradny a terénních programů Lucie Masná vysvětluje, že se snaží řešit s lidmi, kteří se dostali do začarovaného kruhu dluhů, jejich situaci, komunikují s věřiteli, domlouvají splátkové kalendáře.

Šéf sdružení i vládní zmocněnkyně pro lidská práva si myslí, že za stěhování může snaha Vzájemného soužití o záchranu lokality Přednádraží. „Možná nás odsunuli. Byli jsme tady 14 let, teď jsme nuceni odejít,“ řekl Vishwanathan.

„Bohužel, vidím za tím důvody, které souvisejí s činností Kumara Vishwanathana v kauze Přednádraží. Organizace, která toho udělala tolik pro začlenění sociálně vyloučených obyvatel v Ostravě se dočkala takovéto odplaty,“ uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Město s nařčením nesouhlasí. Nové prostory údajně potřebuje pro své pracovníky. „Budou tam umístěni zaměstnanci našeho úřadu z věžáku v ulici Ostrčilova, který plánujeme rekonstruovat,“ sdělila mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

Občanské sdružení vzájemné soužití začne na plno fungovat od příštího týdne. Na nové adrese ale bude muset platit třikrát tak vyšší nájemné. Městská část mezitím nabízí prostory, které údajně potřebuje, na internetu volně k pronájmu.