Sběratel Ján Hertlík vystavuje v Šumperku své egyptské úlovky

Šumperk - Výstava Egypt - dar Nilu zavede návštěvníky do světa faraonů, tajemných pyramid největší a nejstarší civilizace, která se rozprostírá na březích řeky Nil. Věrné repliky přivezl z Egypta slovenský sběratel Ján Hertlík. Muzeum Šumperska je prvním místem v Česku, kde svou sbírku ukazuje veřejnosti.

Plastiky, busty panovníků, sochy vládců a bohů, starověké obrazy. Slovenský sběratel Ján Hertlík začal dovážet kopie historických artefaktů ze země faraonů v roce 2002. Předměty do sbírky nakupuje po bazarech a trzích.

„Podle různých dobových materiálů se je snaží přizpůsobit tomu, jak vypadaly původně,“ říká ředitelka Muzea Šumperska Marie Gronychová.

Kolekce s egyptskou tématikou prošla už řadou muzeí na Slovensku. Až v Šumperku dostal autor prostor, kde mohl umístit všechny své repliky. Vůbec poprvé je tak k vidění takzvaný průvod zvířátek.

Dalšími perlami výstavy jsou třeba předměty, které měl ve své hrobce samotný Tutanchámon. Například kanopy – vázy, do kterých Egypťané ukládali vnitřnosti mumifikovaných. Další kuriozitou jsou třeba vešopty. „Provázely zesnulého na jeho cestě posmrtným životem a tam mu sloužily,“ vysvětluje historik Muzea Šumperska Zdeněk Doubravský.

Na výlet za faraónem, Tutanchámonem nebo královnou Nefferttity mohou přijít návštěvníci do Muzea Šumperska do 4. března.