Základna hasičů dostane nový kabát

Brno/Mikulov - Po téměř sedmi letech vyjednávání se brněnští hasiči mohou těšit na tolik potřebnou rekonstrukci staré požární stanice na Lidické. Na opravu budovy, která jim donedávna nepatřila, nemohli v minulosti žádat dotace. Opravili vždy jen to nejnutnější. Díky převedení budovy přímo do vlastnictví hasičů mohou konečně začít s nezbytnou modernizací.

„Stav požární stanice Lidická je nevyhovující, dá se říct i na hranici havarijního stavu, takže můžeme mluvit o generální rekonstrukci. Je nutné investovat peníze především do rozvodů elektroinstalace a odpadů,“ říká mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Letos je v plánu především výměna topení, která si vyžádá 3,5 milionu korun. „Od původních kotlů se postupně přešlo na páru, což už v dnešní době nevyhovuje, takže musíme přejít na teplovodní potrubí,“ dodává Mikoška.

Celková modernizace hlavní stanice Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje by vyšla na 150 až 200 milionů. Většina vybavení požární stanice pochází ještě ze 40. let minulého století. Kromě vnější fasády budovy jsou původní i některé detaily, například madla dveří.

  • Vybavení požární stanice na Lidické pochází ze 40. let
    Vybavení požární stanice na Lidické pochází ze 40. let zdroj: ČT Brno
  • Místo páry je potřeba přejít na vytápění teplovodním potrubím
    Místo páry je potřeba přejít na vytápění teplovodním potrubím zdroj: ČT Brno

Podobně jako brněnští hasiči jsou na tom také požárníci v Mikulově. Jejich zastaralá požární stanice v centru potřebuje rekonstrukci. Nakonec zvítězila varianta výstavby úplně nové budovy u hlavního silničního tahu Brno - Vídeň. Stavba si vyžádá odhadem 20 milionů korun, a stane se tak pro jihomoravské hasiče největší investicí letošního roku.

„Naše stanice leží v centru Mikulova, kde je samá jednosměrka. Někdy musíme vyjíždět i do protisměru. Nová stanice bude mít lepší zázemí i výjezdové podmínky,“ pochvaluje si budoucí prostory velitel požární stanice Mikulov Emanuel Vašíček. Komplikované výjezdy nejsou jediným problémem v budově z předminulého století. Stavba nevyhovuje současným požadavkům hlavně hygienicky.

Hasiči sídlí v budově z předminulého století
Hasiči sídlí v budově z předminulého století
Více fotek
  • Hasiči sídlí v budově z předminulého století zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4337/433619.jpg
  • Do oprav hasiči investovat nemohou, budova patří městu zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4337/433622.jpg
  • Už letos se začne s výstavbou nové požární stanice zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4337/433621.jpg
  • Mikulovská požární stanice je v havarijním stavu zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4337/433620.jpg

„Trápí nás hygienické podmínky. Skříňky má mužstvo v garáži výjezdové techniky. Když auto nastartuje, tak je tu spousta zplodin,“ upozorňuje Vašíček. Podobně jako v Brně i tady je budova majetkem města, tudíž hasiči doposud investovali jen do nejnutnějších oprav. „Rozvody elektřiny vznikly v rámci akce zet v 70. letech, někdy nám elektřina vypadává,“ připouští nedůslednost při budování stanice Vašíček.

Jakmile se hasiči přestěhují do nových prostor, město chce v původním domě v centru města vybudovat muzeum totality. Nová požární stanice vznikne sice na náklady hasičů, Mikulov ale poskytl pozemek pro výstavbu, a deset let chce také přispívat na provoz stanice.