Kubínovo kvarteto oslavilo čtyřicet let

Ostrava - Ostravské Kubínovo kvarteto oslavilo čtyřicet let od svého založení. Vzniklo v roce 1972  na ostravské konzervatoři. Do názvu si jeho členové dali jméno ostravského skladatele Rudolfa Kubína. Hudebníci na své kulaté narozeniny uspořádali koncert a jako dárek dostali knihu o své historii.

Bylo jim šestnáct let, když na ostravské konzervatoři i přes nesouhlas profesorů založili kvarteto.

„Oba rodiče byli hudebníci a měli velký archiv not. Já jsem měl samozřejmě přirozenou touhu ty noty poznat,“ vzpomínal violista Pavel Vítek. První úspěchy mladého kvarteta se  se dostavily rychle. „Už po roce jsme natáčeli v Československém rozhlase Ostrava. Dneska to není problém, ale za naší éry, to si nevzpomínám, že by se k tomu nějací jiní studenti dostali,“ pokračovl Vítek.

Houslisté Luděk Cap a Jiří Niederle, violista Pavel Vítek a cellista Jiří Zedníček, kterého nedávno vystřídal Jiří Hanousek, spolu nahráli desítky skladeb a sjezdili Evropu.

Muzikoložka Jana Adámková–Heidrová teď napsala o Kubínovu kvartetu knihu. „Tímto tématem jsem se zabývala už dlouho. Před patnácti lety jsem o Kubínovu kvartetu psala diplomovou práci, takže teď jsem to doplnila o těch zbývajících patnáct let,“ říká autorka.

Členové ostravského smyčcového kvarteta se neživí jen koncertní činností. Učí na konzervatoři i na univerzitě, Jiří Hanousek také hraje ve filharmonii. Na slavnostní koncert ke čtyřicetiletému výročí si Kubínovci, jak se jim všeobecně v hudební branži říká, vybrali české a jim blízké skladatele - Antonína Rejchu, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.