Ústavní soud otevřel další možnost kompenzací za chyby lékařů

Brno, Frýdek-Místek - Ústavní soud otevřel novou cestu pacientům, které poškodily vážné chyby lékařů. Kromě jednorázového odškodnění za zničené zdraví mohou nově příbuzní od nemocnic žádat i pravidelnou kompenzaci za opatrování nemocného. Množící se rozsudky přitom řadě nemocnic způsobují ekonomické problémy.

Banální operace s fatálními následky. Karel Martinák si před čtrnácti lety nechal ve frýdecko-místecké nemocnici operovat nosní přepážky. Zřejmě kvůli reakci na anestetika se mu po zákroku zastavil krevní oběh. Skončil s trvalým poškozením mozku, nemůže pořádně mluvit, špatně chápe.

Nemocnice už rodině zaplatila přes šest milionů jako kompenzaci, příbuzní navíc žádali pravidelnou náhradu za nepřetržité opatrování invalidního muže – čtyřicet tisíc měsíčně.  A ústavní soud jim dal za pravdu.

Pro rodiny náplast na trápení, pro nemocnice je ale často několikamilionové odškodnění pořádnou ránou do rozpočtu. Třeba třebíčská nemocnice musela platit v poslední době už dvakrát – rodičům dvou zaměněných holčiček a teď i příbuzným ženy, která zemřela po porodu.

Pro ztrátovou pelhřimovskou nemocnici povinnost zaplatit 13 milionů za přidušené miminko při porodu znamenala dokonce málem likvidaci. Také proto musejí být od loňského dubna všechna zdravotnická zařízení pro tyto případy pojištěná. U větších nemocnic je to už déle samozřejmostí.

Problém je, že některé nemocnice v době, kdy si pojistku sjednávaly, netušily, že soudy začnou přiznávat pacientům odškodnění ne v řádu statisíců, ale rovnou milionů korun.