Obyvatelé Hulvák špatně snášejí rozrůstající se osazenstvo ubytovny pro chudé

Ostrava - O životě vedle ubytovny pro sociálně slabé, která je ve čtvrti rodinných domů a firem, hovoří lidé v Ostravě-Hulvákách jako o soužití dvou světů. Ubytovna je jednou z těch, které obec doporučila vystěhovaným obyvatelům lokality Přednádraží. Tam dnes bez vody a elektřiny zůstává dvacet lidí, kteří se snaží opravit své bydlení. A Romové z ubytovny a z Přednádraží se ptají: Kam máme jít, abychom nevadili?

Lidé z Hulvák tvrdí, že ubytovna v ulici jim změnila život. „Lidé si stavějí vyšší ploty, dávají ostnaté dráty, bezpečnostní zařízení, kamery. A ještě se hlídáme se navzájem,“ říká obyvatel Hulvák Petr Luzar.

Najít společnou řeč se nedaří. „Vy nám jen vyhrožujete! A kam mají cikáni jít?“ zlobí se Marian Holub, který teď bydlí v ubytovně. Shodnou se jen na jednou, že všichni mají strach.

Z původních dvou set obyvatel Přednádraží jich v Ostravě zůstala polovina – stovka. Do ubytovny jich odešlo minimum, asi dvacet lidí. Většina se snažila najít nájemní bydlení.

Dvacet lidí, kteří zůstávají v Přívoze, pokračují v opravách domu číslo osm. Už mají nové elektrorozvody, ale chybí hodiny a revize. Ani voda neteče. Shánějí peníze, aby opravy dokončili a nechali si dům zkontrolovat stavebním úřadem. Chtěli by, aby byl znovu prohlášen za obyvatelný. Jaro rozhodne, říkají.