Most ve Stálkách chtějí silničáři zbourat, radnice a spolek jsou proti

Stálky, Znojmo - Nenápadná stavba z devatenáctého století je teď v zájmu pozornosti silničářů, obecního úřadu i znojemského okrašlovacího spolku. Správa a údržba silnic, která most vlastní, ho chce zbourat. Okrašlovací spolek i radnice jsou proti.

Správa a údržba silnic radnici nabídla, že jí most přenechá za symbolickou korunu. Stálky jsou sice proti zboření mostu, ale danajský dar přijmout nechtějí. „Most je starý a v dezolátním stavu. Pro obec není reálné, aby ho z vlastních prostředků nebo s pomocí dotací renovovala,“ uvedl starosta Stálek Jiří Willmann. Silničáři o osudu mostu jednali od roku 2006 i s rakouskou stranou. „Nejjednodušší a nejpřijatelnější bude demolice tohoto mostu. Pořád to vyjde levněji než jeho oprava a zprovoznění,“ prozradil Zdeněk Komůrka, vedoucí znojemských silničářů.

Most přitom může být prohlášen za památku. Po prozkoumání historických pramenů to potvrdil Jan Kozdas z Národního památkového ústavu: „Je to kvalitní a elegantní technické dílo. Má jednoznačně kritéria technické památky. To, že jí není, je pouze úřední opomenutí.“ Záchrannou ruku zřejmě podá Vranovský okrašlovací spolek. „Pokud bude tento most převeden na spolek, tak uvidíme, jestli seženeme nějaké dotační prostředky,“ řekl Jan Kacetl z Okrašlovacího spolku ve Znojmě.

Most sloužil až do 40. let minulého století. Rakouské děti po něm chodily do školy, která byla jen na české straně. V době železné opony chátral. Podle hrubých odhadů spolku by mělo stačit na jeho základní opravu sto padesát tisíc korun.