Co se děje v mysli stoletého člověka, přemýšlí fotograf Jan Langer

Ostrava – Galerie Obecního domu v Opavě uvede výstavu fotografií opavského rodáka Jana Langera z jeho cyklu Století. Fotí lidi, kteří se dožívají sta let, a porovnává je se snímky z mladých let. „Většina z těch, které jsem oslovil, se shoduje v tom, že s rostoucím věkem stárneme rychleji. Nakonec život uplyne v okamžiku. Čas se tedy smrskává jako tváře starých lidí,“ říká Langer.

Čtyřiatřicetiletý absolvent opavského Institutu tvůrčí fotografie je také zkušeným fotografem v oblasti dokumentu a reportáže. Spolupracuje například s internetovým deníkem Aktuálně.cz, s ČTK, s agenturou Isifa, se sdružením Člověk v tísni a dalšími organizacemi a médii.

Impulsem k tématu stoletých lidí, které fotí od roku 2010, byly jeho o úvahy o stárnutí populace. „Za padesát let počet stoletých lidí v Česku přesáhne čtrnáct tisíc. Nyní jich tu žije sedm set,“ říká fotograf, který kromě fotografie studoval na Masarykově univerzitě v Brně sociální antropologii, mezinárodní vztahy a španělskou filologii.

„Zajímalo mě, co se na člověku za tak dlouhou dobu, a přesto v tak krátkém zlomku času, změní a co v něm zůstane. Zajímalo mě také, jak moc tíží samota stáří a jaké vzpomínky zůstanou ve stoleté mysli,“ uvedl Langer.

Co při této práci zjistil, se mohou zájemci dozvědět na výstavě v Opavě, která začne 6. února.