Divadlo Petra Bezruče nastudovalo poprvé ve své historii Krále Leara

Ostrava - Jedna z vrcholných událostí čeká ostravskou divadelní sezonu. Divadlo Petra Bezruče uvede v zítřejší premiéře Krále Leara. Hostující režisér Jiří Pokorný obsadil do hlavní role Norberta Lichého.

Krále Leara uvádí Divadlo Petra Bezruče ve své téměř sedmdesátileté historii poprvé. Shakespearovo drama ze 17. století je podle tvůrců aktuální i dnes. Je to totiž hra o člověku a ten se příliš nemění.

„Já mám Wildu rád. Myslím, že to byl cool chlapík, který se svým psaním snažil živit své děti a bavit lidi. A to určitě není jednoduché,“ říká režisér Jiří Pokorný.

Krále Leara si poprvé zahraje Norbert Lichý. „Postava Leara jde do nitra, do hloubky duše. Pátrá po tom, kam až může dojít lidské zoufalství. Je to asi jedna z mých nejtěžších rolí,“ říká osmačtyřicetiletý herec.

Režisér měl jasno, že starým králem nemůže být nikdo jiný než právě Lichý. „Uvědomil jsem si, že Shakespeare to napsal pro jednoho konkrétního herce. Takže já bych na spolupráci s Bezruči napřistoupil, kdyby titulním představitel nebyl Norbert Lichý,“ uvádí Pokorný.

I když Pokorný prožil v Ostravě kus život, absolvoval tam gymnázium a poté dělal mimo jiné kulisáka v Divadle Jiřího Myrona, jako režisér hostuje v kdysi velmi blízkém městě poprvé. V devadeástých letech byl uměleckým vedoucím Činoherního studia v Ústí nad Labem, později vedl HaDivadlo a poté také pražské Divadlo Na zábradlí. Ze souboru Divadla Petra Bezruče je nadšený. „Má šmrnc, takový, jaký Praha nemá,“ tvrdí Pokorný.

Spokojený je i Lichý. „Atmosférou a svobodou herectví mi to lehce připomíná práci s režisérem Fedotovem, kdy nakonec vznikala krásná představení,“ říká herec.

Vedle výrazných hereckých výkonů a nekonvenčního režisérského přístupu se diváci mohou těšit na hudbu kytaristy a skladatele Michala Pavlíčka. Král Lear má premiéru tento pátek.