Ve Všechovicích jsou koně doma

Všechovice - Vesnice Všechovice nedaleko Tišnova má jen 221 obyvatel, hned tři rodiny tam ale chovají koně. Kde se tam vzalo tolik spanilých zvířat, nikdo netuší. Pro jejich milovníky i zájemce o výuku jízdy na koni jsou nenápadné Všechovice obklopené lesy a přírodou doslova rájem na zemi.

Všechovice leží na pomezí Horno­svratecké vrchoviny a Boskovické brázdy 20 kilometrů severozápadně od Brna. Převýšení mezi jednotlivými místy v obci je celých 195 metrů. Nejvyšší bod katastru Horka u Unína se nachází 475 metrů nad mořem. Území spadá do povodí řeky Svratky.

Archeologické nálezy prokázaly osídlení území Všechovic kulturou s lineární keramikou. Při budování německé dálnice v červnu 1941 bylo nalezeno devatenáct předmětů příslušející kultuře s moravskou malovanou keramikou. Nejstarší nálezy v obci jsou datovány do mladší doby kamenné.

První písemná zmínka o existenci obce pochází už z první poloviny třináctého století. Obec vznikla v období vlády posledních Přemyslovců, podle historických pramenů Všechovice patřily pod klášter v Podklášteří, založený roku 1233 královnou Konstancií, vdovou po Přemyslu Otakarovi I. V zakládací listině královny Konstancie se objevuje starý název obce „Oztetchowicki“. V polovině sedmnáctého století stálo na území Všechovic patnáct usedlostí.

/*json*/{"map":{"lat":49.358675462462,"lng":16.511764526367,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.35442662149,"lng":16.497001647949,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Ve znaku má obec bílého lva se zlatým žezlem na modrém pozadí. Nejvýznamnější pamětihodností je římskokatolická kaple svaté Anny.

Všechovice jsou členem mikroregionu Čebínka na severozápadním okraji okresu Brno-venkov, společně s obcemi Malhostovice, Čebín, Drásov, Hradčany, Sentice a Skalička. Název mikroregion získal podle své dominanty – kopce Čebínka.