Středoškoláci se rozhodují o vysokoškolském studiu

Ostrava - Poslední měsíc mají středoškoláci na rozhodnutí, zda a jestli budou chtít pokračovat ve studiu na Vysoké škole. V kraji mají na výběr čtyři, které nabízejí místa pro přibližně 10 tisíc lidí. Nalákat studenty do svých řad zkoušejí i na dnech otevřených dveří. Počet žáků je pro univerzity klíčový, ze středních škol totiž odchází stále méně absolventů.

Jakubovi Vodákovi je osmnáct let. Studuje střední průmyslovou školu a tento školní rok bude maturovat. Ve studiu chce pokračovat na vysoké škole. „Poohlížím se po strojním inženýrství nebo po konstrukci,“ říká středoškolák Vodák.

V Moravskoslezském kraji opustí tento rok střední školu patnáct tisíc studentů. Tamní vysoké školy mohou přijmout dvě třetiny z nich. Aby se lépe orientovali, připravují pro ně dny otevřených dveří.

Zaujmout budoucí studenty se třeba na Strojní fakultě Vysoké školy báňské-TU snažili prostřednictvím speciálních kolečkových bruslí. Na termokameře si potom všichni mohli vyzkoušet, jak se jim změnila teplota.

Vysoké školy dostávají na svůj provoz od státu každý rok méně peněz a do jejich řad míří každý rok méně studentů. Následkem toho přichází redukce i rušení některých oborů.

Některé obory se o své studenty bát nemusí. Například lékařská fakulta eviduje každý rok vyšší poptávku než nabídku. Ani ona se ale rozšiřovat nemůže. „S ohledem na to, že peněz je stále méně, tak předpokládáme, že otevřeme podobný počet ročníků jako loni,“ uvedla proděkanka Lékařské fakulty Ostravské univerzity Ostrava Ivona Zavacká.

S přihláškami mají studenti čas do konce února, u některých fakult v kraji i do konce dubna.