Necelých 30 metrů dělilo v Adamově vlaky od srážky

Adamov – Okamžiky hrůzy zažili cestující projíždějící dnes dopoledne Adamovem. Na stejné koleji se proti sobě neplánovaně ocitly dva vlaky – vlak Eurocity směřující do Prahy vjel na kolej, na které stál osobní vlak jedoucí z Křenovic do Rájce-Jestřebí. Oba vlaky dělilo od srážky zhruba třicet metrů. Kvůli vyšetřování nabírají vlaky zpoždění.

Vlak Eurocity vjel na obsazenou kolej v 10:50. Zezadu přijížděl zhruba čtyřicetikilometrovou rychlostí k osobnímu vlaku, který stál ve stanici. Přijíždějící vlak zastavil zhruba třicet metrů před srážkou. V mezinárodním spoji cestovalo 100 lidí, ve stojícím vlaku byl poloviční počet cestujících. Nikdo nebyl zraněn.

Podle informací ČT strojvedoucí vlaku Eurocity vjížděl na adamovské nádraží záměrně nižší rychlostí. Dopředu věděl o možnosti, že na nástupišti může na stejné koleji stát vlak. Právě díky pomalé jízdě strojvedoucí stihl včas zastavit a zabránil střetu.

Okolnosti události stále objasňují vyšetřovatelé. „Čekáme na oficiální výsledky. Strojvedoucí pravděpodobně neprojel návěstí zakazující jízdu, což je odlišné od dvou nedávných případů v Kolíně a Strančicích u Prahy,“ řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. V obou případech zabránil nehodě tzv. generální stop, ale tentokrát strojvůdce zastavil vlak sám.

Zhruba do 13 hodin vlaky zůstaly kvůli vyšetřování na místě, stanicí proto další soupravy projížděly jen po jedné vedlejší koleji. Nabraly kvůli tomu mnohaminutová zpoždění. Největší ztrátu přesahující jednu hodinu nabral rychlík Punkva na trase z Brna do Prahy. O půl hodiny později dorazil do Prahy vlak EuroCity Vindobona. V opačném směru měly vlaky zpoždění do dvaceti minut.

/*json*/{"map":{"lat":49.85215166777,"lng":15.18310546875,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.296023808127,"lng":16.666946411133,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/