Beseda uvádí grafiky Zbyňka Janáčka a studentské reflexe těžkého průmyslu

Ostrava - Galerie Beseda v Ostravě uvádí výběr z nejnovější tvorby děkana Fakulty umění Ostravské univerzity a docenta tamního Ateliéru volné grafiky Zbyňka Janáčka. Zároveň představuje cyklus obrazů studentů Střední umělecké školy na téma těžký průmysl.

Janáček ve své grafické tvorbě navazuje na experimenty šedesátých let. „Reflexe technického pokroku, průmyslové krajiny či figurální prvky nahrazuje zobrazováním prostoru a uplatňováním geometrických tvarů a jejich barevných vztahů dosahuje efektů imaginárního pohybu,“ přiblížil Janáčkovo zaměření kurátor Galerie Beseda Petr Pivoda. Dodal, že dříve preveroval hlavně tisk z výšky, linoryt či dřevoryt. "Pro současné práce jsou však typické volně zavěšené „ligt boxy“, v nichž artefakt mění svou optickou iluzi se změnou stanoviště pozorovatele,“ popisoval Pivoda.

Výstavu renomovaného autora, který má za sebou šedesát samostatných a společných výstav či přehlídek grafiky v Česku i v zahraničí, doplňují obrazy studentů Střední umělecké školy v Ostravě inspirované návštěvou hutí.

„Zajímalo mne, jestli těžký a těžební průmysl, který stál u zrodu města Ostravy, ještě vůbec oslovuje současné mladé umělce,“ vysvětloval Pivoda, který na základě této úvahy oslovil uměleckou školu v Poděbradově ulici a její studenty s nabídkou, že by se mohli podívat do hutních provozů a své pocity a reflexe namalovat. Výsledkem je výstava nazvaná Ocelový život - ocelové zátiší, která je prodejní a její výtěžek věnuje galerie této Střední umělecké škole.

„Obrazy Petra Barděšovského, Diany Gašové, Moniky Chovancové, Tomáše Kurečky, Anety Novákové, Jany Skýpalové, Žanety Uherkové a Kateřiny Vaňhalové budou zaručeně pro návštěvníky příjemným překvapením,“ je přesvědčen Pivoda.

Obě výstavy, které trvají do poloviny února, doplňují katalogy s reprodukcemi vystavených prací.