Majitel načerno postavené myčky si z úředníků nic nedělá

Bučovice – Už před dvěma lety ji měl majitel nechat zbourat, auta do ní ale jezdí dál. Řeč o je o myčce kamionů v areálu firmy Dopos v bučovické místní části Vícemilice. Myčku majitel postavil bez povolení stavebního úřadu. Navzdory nařízení úředníků uvnitř dál podniká. Úředníci se proto rozhodli vymoct svoje nařízení exekučně.

Už deset let obyvatelé Vícemilic bezmocně přihlížejí provozu myčky kamionů, kterou její majitel postavil bez řádného stavebního povolení. Od neustálého hluku jim nedokázal pomoct ani stavební úřad. „Pořád se tam něco děje. Vždycky jen zavřou vrata, aby se nevidělo, co se tam dělá. Pro nás se nezměnilo vůbec nic,“ posteskl si jeden ze sousedů černé stavby.

Majitelka Karolína Křížová dva roky starého nařízení o odstranění stavby prostě ignoruje. Trvalo rok a půl po vydání nařízení, než úředníkům došla trpělivost a rozhodli se přistoupit k exekuci svého rozhodnutí.

„K nařízení exekuce došlo až v srpnu 2012. Od té doby se čeká na vyznačení doložky právní moci. V tuto chvíli byly vyřízeny všechny administrativní požadavky soudu, který požadoval doplnění některých listin,“ vysvětlila zdržení mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová s tím, že do vyznačení doložky exekutor nemůže zasahovat.

Podle komory za to, že černá stavba pořád ještě stojí, může právě bučovický stavební úřad. „To tak možná vypadá, že uplynulo hodně času, ale z pohledu města to tak není,“ bránil Bučovice právník města Miroslav Kozmík. Rozhodnutí soudu by mělo padnout už tento týden, na případné bourání si i přesto budou muset sousedé ještě počkat.

/*json*/{"map":{"lat":49.148646929842,"lng":17.010183334351,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.143144732647,"lng":17.019453048706,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Černé stavby vedou

Nečinnost a nepružnost úředníků podobně jako v Bučovicích často umožňují, že si majitelé se svými černými stavbami hlavu nelámou. Podobných případů je na jižní Moravě několik, řada kauz je známá i ze zpravodajství České televize.

Dům v brněnské Soběšické ulici papírově neexistuje. Dřevostavba vznikla na zahradě rodinného domu bez povolení stavebního úřadu i souhlasu úředníků. Úřad práce zastavil, majitel v nich pokračoval dál. Úředníci ze stavebního úřadu městské části Brno-sever, v jehož katastru dům leží, stavbu už dvakrát dodatečně povolili, magistrát ale rozhodnutí pokaždé zrušil. Dům tak stojí bez povolení dál.

Případ je i tak unikátní – vůbec poprvé odpovědné úředníky dostala jejich nečinnost až před soud. „Špatná činnost v kombinaci s laxností vůči stavebníkovi vedla k tomu, že nyní zde stojí vlastně kompletní dům bez stavebního povolení,“ vysvětlil při zahájení hlavního líčení státní zástupce Jan Petrásek. Korupce se u bývalého šéfa úřadu Miroslava Kreisla a referentky Hany Rézlové ale neprokázala. „Podezření bylo vzneseno, ale nebyla zjištěna jediná skutečnost, která by tomu nasvědčovala, proto jsou stíháni pouze pro trestný čin maření úkolu úřední osoby,“ dodal Petrásek. Soud je může potrestat až ročním vězením.

Černá stavba v brněnské čtvrti Husovice
Zdroj: ČT Brno

Další unikát – jedna z nejstarších černých staveb v Brně – obtěžuje sousedy v městské části Líšeň už čtrnáct let. O její zbourání se stavební úřad snaží od roku 1998, rozhodnutí ale střídají odvolání. Ze stavby se postupně stala neobývaná ruina. Sousedů už se zastala i kancelář ombudsmana, stavební úřad ale stále není schopný zasáhnout. Důvody radnice nedokázala vysvětlit.

Načerno vyrostly rodinné domy také v Syrovicích na Brněnsku. Developer Hasan and Sons domy postavil bez povolení a územního rozhodnutí. Domky ale vznikly v lokalitě, kde se podle územního plánu stavět může. Proto stavební úřad nakonec nenařídil jejich zbourání, ale stavbu dodatečně povolil. Riskantní krok se tak investorovi vyplatil.

Boj se šťastným koncem, tak mluví o svém úspěšném sporu manželé Škorňovi z obce Prace na Vyškovsku. V roce 2001 si na svém pozemku jejich soused postavil bez povolení, narychlo a neodborně rodinný dům, který narušil statiku jejich domu. Úřady manželé obíhali bezmála deset let, nakonec se jim podařilo dosáhnout odstranění nelegální stavby. Špatně postavený dům musela demoliční četa rozebrat ručně. Jinak hrozilo, že by se mohl zásadně poškodit i dům Škorňových. I kvůli tomuto případu ombudsman kritizoval práci stavebních úřadů, a především zbytečné průtahy při řízení o odstranění stavby.

Demolici nepovolené přístavby si vybojovali také sousedé podnikatele v Ostopovicích u Brna. Majitel získal od stavebního úřadu povolení na vybudování tří dvoupatrových bytových domů, načerno ale začal přistavovat další patro. Sousedi proto zalarmovali úředníky, kteří podnikateli neudělili dodatečné povolení a nařídili mu stavbu zbourat. Třetí patra nakonec skutečně zmizela. Podobné případy jsou ale spíše výjimkou.

Postavit bez povolení rovnou celý dům už patří do kategorie husarských kousků, daleko častěji se úřady potýkají s majiteli nemovitostí, kteří bez jejich souhlasu provedou rekonstrukci. Bez souhlasu stavebního úřadu a památkářů nechala majitelka Haselmannova domu, funkcionalistické památky v brněnské Barvičově ulici, vyměnit původní okna za plastová a dům zateplit. Znehodnotila tak průčelí památky, jehož historickou hodnotu chrání zákon. Památkáři jí za to uložili pokutu 300 tisíc korun.

Podobně se zachoval při rozsáhlé rekonstrukci v roce 2008 také majitel kavárny Savoy v centru Brna. Majitel tehdy dostal pokutu od památkářů i magistrátu. Před časem dílo zkázy dokonal, když bez souhlasu památkářů vyměnil původní okna za nová.

Spor mezi stavebním úřadem městské části Brno-střed a vlastníkem domu v Jaselské ulici Alim Ezzatim trvá už několik měsíců. Ezzati na jedné z nejatraktivnějších ulic v Brně postavil na památkově chráněném domě „černou“ půdní vestavbu a v atriu domu vykácel vzrostlé staleté stromy pro budoucí stavbu neznámo čeho – to všechno bez jakéhokoliv stavebního povolení. V současné době běží řízení o dodatečné povolení stavby, a to jak v případě nástaveb, tak i úprav ve vnitřním traktu.

Na domě v brněnské ulici Merhautova načerno vyrostla dvě patra. Stavba sice začala s platným povolením, ale když přišly úřady na kontrolu, zjistily, že nástavby s byty jsou postavené úplně jinak – do výšky i do šířky. Úředníci po kontrole zahájili řízení o odstranění stavby, nakonec se ale podařilo nadstavbu zlegalizovat. Úřad Brno-sever vydal dodatečné stavební povolení, jeden z účastníků řízení se ale odvolal a věc teď řeší úředníci brněnského magistrátu.