Sportovní reportéři z Brna se představí na MS v biatlonu

Sportovní událost roku v České republice, mistrovství světa v biatlonu, dnes startuje v Novém Městě na Moravě. Nahlédli jsme do zákulisí příprav televizního přenosu z prestižních závodů, na kterém se podílejí také sportovní redaktoři z brněnského studia České televize.

Je úterý krátce po poledni. Sportovní reportér Tomáš Lachman nasedá do auta před sídlem brněnského studia České televize a společně s kameramanem vyráží do Nového Města na Moravě. „Musíme tam být už před druhou,“ spěchá. Přesně ve čtrnáct hodin totiž začíná poslední velký trénink sportovců před zahájením mistrovství. Kdyby reportér přijel pozdě, možná by se mu už nepodařilo získat potřebné rozhovory s českými reprezentanty.

Projíždíme úzkými klikatými cestami. „Zítra tady budou kolony,“ upozorňuje Tomáš Lachman. Zatímco v Brně pršelo a bylo obtížné si představit, že jen v 75 kilometrů vzdálené sportovní aréně se sportovci na běžkách rozcvičují na přírodním sněhu, na Vysočině se přeháňky postupně mění na obří sněhové vločky. 

Závodníky je třeba zastihnout ve správný čas

Před sportovištěm se setkáváme s trenérem českých biatlonistů Ondřejem Rybářem a po chvíli se u vstupu na stadion objevuje i reprezentant Ondřej Moravec. Ačkoliv získat rozhovor se sportovci není podle Tomáše Lachmana vždy jednoduchý úkol, tentokrát podobný problém řešit nemusí. S biatlonisty se zná osobně už z předchozích natáčení, díky tomu i rozhovory před kamerou působí velmi přátelským dojmem. „Jenom je potřeba vystihnout správný moment,“ radí zkušený reportér.

Přemisťujeme se na místo před střelnicí, které je plné novinářů z celého světa. V několika příštích dnech se pro Tomáše Lachmana stane téměř druhým domovem. Bude odtud přinášet vstupy a rozhovory, jež budou součástí studiových bloků.

Na střelnici ve Vysočina Areně
Na střelnici ve Vysočina Areně

Davem sportovců a žurnalistů se prodíráme až na konec můstku, ke stanovišti českého týmu. Tomáši Lachmanovi se tam podaří získat rozhovor také s druhým českým reprezentantem z týmu mužů Michalem Šlesingrem, který právě trénuje střelbu na terč.

Ještě pár záběrů na stadion a několikaminutové čekání u trati, až kolem nás z kopce prosviští některý z českých sportovců, a hurá na střižnu. Ta je umístěná v zázemí České televize hned vedle stadionu. Tomáš Lachman musí připravit dvě reportáže - jednu do regionálního zpravodajství a druhou, o něco delší, do sportovní relace Branky, body, vteřiny.

Redaktor Tomáš Lachman zpovídá biatlonistu Michala Šlesingra
Redaktor Tomáš Lachman zpovídá biatlonistu Michala Šlesingra
Více fotek
  • Redaktor Tomáš Lachman zpovídá biatlonistu Michala Šlesingra zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4358/435741.jpg
  • Redaktor Tomáš Lachman zpovídá biatlonistu Ondřeje Moravce zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4358/435740.jpg
  • Střižna sportovních redaktorů v zázemí České televize u areny zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4358/435745.jpg
  • Redaktor Tomáš Lachman připravuje reportáž z tréninku biatlonistů zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4358/435746.jpg

Tím pro něj však pracovní den nekončí, večer ho ještě čeká setkání s trenérem slovinského týmu a natáčení profilu, který televize odvysílá v době mezi jednotlivými závody.

Uprostřed namlouvání komentáře k reportáži se ve střižně objevuje moderátor Petr Kubásek, který bude diváky provázet všemi studiovými bloky. Vydáváme se s ním na obhlídku studia.

Z ptačí perspektivy

„Bouda“ s moderátorským studiem České televize stojí na střeše nové administrativní budovy. Je odtud perfektní rozhled na celé sportoviště, které se po tréninku začalo pomalu vylidňovat. Zároveň přestalo sněžit a zpoza mraků vykouklo slunce. „To máme azuro! Kdyby teď bylo takové počasí každý den, to by byla bomba,“ rozhlédne se Petr Kubásek a zmizí pod střechou studia, kde ještě musí doladit pár záležitostí s režisérem.

Brněnský sportovní redaktor si moderování podobné akce vyzkoušel už při loňském světovém poháru v biatlonu konaném ve stejném areálu. „Byl to v podstatě test České televize před tímto světovým šampionátem, jak si s takovým úkolem dokáže poradit,“ říká Petr Kubásek.

Přípravy studia České televize (vpravo moderátor Petr Kubásek)
Přípravy studia České televize (vpravo moderátor Petr Kubásek)
Více fotek
  • Přípravy studia České televize (vpravo moderátor Petr Kubásek) zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4358/435747.jpg
  • Ve studiu ČT - moderátor Petr Kubásek dostává pokyny od režiséra zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4358/435750.jpg
  • Studio České televize stojí na střeše administrativní budovy zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4358/435749.jpg
  • Výhled ze střechy, na které stojí studio České televize zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4358/435748.jpg

Úkolem televize je připravit vysílání, které bude distribuováno do více než dvaceti zemí. Platí zde velmi vysoké standardy kvality, nesmí dojít k sebemenší chybě. Na výrobě se podílí přes 200 lidí. Průběh jedenácti závodů zprostředkují divákům technologie až na 43 kamerových stanovištích. Atmosféru stadionu zachytí unikátní lanovkový systém. Ten bude ukotvený na dvou věžích vzdálených od sebe téměř 400 metrů.

„Samozřejmostí budou detaily terčů nebo velmi zpomalené záběry na střelnici, to vše za pomoci pěti HD přenosových vozů, deseti kilometrů kabelů i bezdrátových prvků,“ prozradil koordinátor projektu České televize Tomáš Chvojka.

Zajímavosti o přenosu z MS v biatlonu 2013

- Připravených je celkem 43 kamer, z toho 4 bezdrátové. Jedna z nich bude umístěná na sněžném skútru.
- Vedle dějiště šampionátu má Česká televize zaparkovaných pět velkých HD přenosových vozů.
- K dispozici je i unikátní technologie - 2D systém Camcat - kamera umístěná na lanovce nad atraktivní částí tratě. Měří téměř 400 metrů a je umístěná na sloupech ve výšce 23 a 33 metrů.
- Celková délka všech televizních kabelů dosahuje deseti kilometrů.
- Kolem celého areálu organizátoři instalovali optická vlákna - jedná se o ojedinělou instalaci v České republice.
- Česká televize bude na místě spolupracovat s dalšími zahraničními televizemi, zejména z Německa, Švédska, Finska, Norska, Rakouska a Ruska.


Diváci se mohou těšit na „perličky“

Na celém projektu televize pracuje zhruba půl roku. Už na podzim redaktoři začali připravovat například reportáže a profily sportovců, které teď poslouží jako zpestření moderovaných bloků mezi závody. „Sportovce chceme ukázat i v jiném prostředí, mimo oblast sportu,“ říká moderátor.

Ve studiu s ním nebude chybět ani expert, střídat se budou bývalí čeští biatlonisté Ivan Masařík a Roman Dostál. Objeví se tam i několik zajímavých VIP hostů a každé předzávodové studio uzavře analytik Miroslav Langr s grafy a statistikami. „Budeme se snažit nabídnout různá zajímavá témata z mistrovství. Budou tam i opravdové perličky, ty bych ale nerad prozrazoval,“ dodává Petr Kubásek, který se na zahájení šampionátu velmi těší.

Je čas na odjezd, naposledy se rozhlédneme kolem s vědomím, že další den právě z této střechy odstartuje televizní přenos dlouho očekávané události.

„Musím říct, že loni jsme to měli o dost náročnější. Studio jsme měli dole, nebylo kryté. Ve chvílích, kdy pršelo, sněžilo nebo byl silný vítr, jsme byli přímo vystaveni svatému Petru a neměli jsme se kam schovat. Letos máme studio alespoň zastřešené. Předpovědi ale vypadají hodně příznivě,“ je optimistický moderátor.

Přímý přenos zahájení šampionátu nabídne Česká televize na kanálu ČT4 Sport dnes po 21. hodině. První závod je naplánován na čtvrteční podvečer. Aktuální zpravodajství z Vysočina Areny nabídne i sportovní sekce webu České televize.