Vír určil české vládce ledových stěn

Vír - Ani aprílové počasí nezabránilo tomu, aby se na umělé ledové stěně ve Víru konalo již tradiční Mistrovství České republiky v ledolezení na rychlost. Českými vládci ledových stěn se stali Milan Dvořáček a Martina Náhlíková.

Pátý ročník Mistrovství České republiky v ledolezení organizátorům málem roztál pod rukama, nakonec ale na unikátní stěně změřilo své síly na kvalifikačních cestách osmadvacet lezců. „Pro nás to byl rozhodně ze všech pěti ročníků ten nejnáročnější. Počasí si s námi zkrátka zahrálo, protože týden před mistrovstvím byly najednou tři stupně nad nulou, led začal tát. K tomu se ještě v den závodu přidal silný vítr. Ale i s těmito podmínkami jsme si poradili a zpětně jsem rád, že jsme to nezrušili,“ popsal komplikace jeden z organizátorů ledolezeckého klání Slávek Matuška.

Naprostou dominanci předvedl na kvalifikační i finálové cestě Milan Dvořáček. Český reprezentant s devítivteřinovým náskokem před druhým Janem Konvalinkou obhájil časem 0:33:73 už potřetí titul tuzemského ledolezeckého mistra. Spravil si tak chuť z nepříliš povedené sezóny na světových závodech.

„Jsem za to moc rád, protože jsem si spravil náladu ze světového poháru, kde se mi letos příliš nedařilo. V té kvalifikační cestě jsem udělal asi tři chyby, ale i tak jsem měl na tréninkového parťáka Zdeňka Pelíška téměř dvouvteřinový náskok. Ve finále jsem pak jel nadoraz a vyplatilo se to,“ uvedl mistr České republiky v nedolezení na rychlost Milan Dvořáček. Druhý z českých reprezentantů Zdeněk Pelíšek ztratil na stříbro s časem 0:43:87 přesně jednu vteřinu.

V ženské kategorii se o překvapení postarala Martina Náhlíková. I když si závod šla jen zkusit, s mačkami a cepíny ve Víru vévodila a předvedla o šest vteřin rychlejší zdolání finálové cesty než loňská vítězka Kateřina Janovská. „Rozhodně jsem to nečekala, ale je to skvělý pocit. Pro mě je to jediný závod, který za sezónu lezu. Vloni jsem tady byla poprvé. Když jsem tu stěnu uviděla, tak mi hlavou proběhlo, že to nikdy nemůžu vylézt,“ řekla nová česká královna v ledolezení na rychlost Martina Náhlíková.