Na Mistrovství světa v biatlonu míří desítky tisíc návštěvníků

Nové Město na Moravě - Největší letošní sportovní událost v Česku začala. Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě navštíví desítky tisíc sportovních fanoušků z celé republiky i Evropy. Dnešní závod smíšené štafety sleduje podle prodaných vstupenek přes 25 tisíc lidí. Připravili jsme pro vás základního průvodce návštěvníka.

Doprava

ČT vyzkoušela dopravní spojení do Nového Města na Moravě a doprava zatím probíhá bez problémů. „Na prvním kruhovém objezdu nás policajti navedli na parkoviště a vše je zatím bez problémů. Proto jsme vyrazili brzo,“ říká fanoušek biatlonu Tomáš Rozsypal z Třebíče. Na místě jsou desítky ukazatelů, které navádějí návštěvníky k areálu i k volnému parkování. První závod startuje v 17:30, dopravní podmínky by se tak mohly po třetí hodině odpoledne mírně zhoršit.

Jen v Novém Městě je pro auta připraveno 1 200 parkovacích míst. Dalších 800 jich diváci najdou v okolí. Po zaplnění těchto ploch vzniknou odstavná stání při pravé krajnici silnice číslo 19, která budou mít kapacitu 1 200 míst. Parkování na odstavných parkovištích je zdarma, parkoviště jsou otevřená vždy pět hodin před startem závodu až do půlnoci.

Přímo k aréně se však návštěvníci autem nedostanou. Ze záchytných parkovišť je na závodiště bezplatně přepraví shuttlebusy. Na hlavní točnu se budou sjíždět autobusy z Nového Města, Žďáru nad Sázavou, Bystřice nad Pernštejnem a mnoha dalších míst. Z pořadatelského města a také ze Žďáru budou autobusy odjíždět v intervalu deseti až patnácti minut. Přesné jízdní řády najdou návštěvníci tady.

České dráhy v průběhu mistrovství světa posílí vybrané osobní vlaky z Havlíčkova Brodu a zpět a také rychlíky mezi Prahou a Brnem zastavující ve Žďáru nad Sázavou. Ve všední dny jezdí vlaky ve špičce každou hodinu, o víkendech každé dvě hodiny. Navíc v sobotu 9. a 16. února a také v neděli 10. února pojedou mimořádné vlaky v 19:40 ze Žďáru nad Sázavou a ve 20:06 z Nového Města na Moravě.

Ubytování

S nabídkou ubytování je to v samotném Novém Městě horší. „Už rok dopředu jsou kapacity dlouhodobě obsazeny,“ tvrdí provozovatelé jednoho z hotelů v centru Nového Města. Návštěvníci, kteří si zavčas nezarezervovali lůžka v místních hotelech či penzionech, se musí vypravit do okolních obcí. Tady se již volná místa k přespání najdou. Cena ubytování se pohybuje od 300 do 1 000 korun za osobu na noc.

Doprovodný program

Po celou dobu závodů se krom hlavních sportovních akcí koná i řada vedlejších kulturních programů. Vratislavovo náměstí v Novém Městě na Moravě ozdobí pódium, na kterém se budou střídat populární tuzemské kapely. V sobotu zahraje divákům skupina Buty, v neděli David Koller a jeho band. V dalším týdnu se na prknech vystřídají Anna K., Čankišou, Chinaski i Vojtěch Dyk a brněnský B Side Band. Pravidelné after party v kulturním domě nabídnou Petra Bende či Midi Lidi. Po celou dobu konání mistrovství se mohou návštěvníci těšit i na řadu výstav. Celý doprovodný program si můžete stáhnout zde.

Plán jednotlivých sekcí na tribunách
Zdroj: MS v biatlonu 2013

Vstupenky

Na valnou většinu závodů jsou stále vstupenky k dostání. Počet volných míst se ale už u některých závodů pohybuje jen v desítkách. Místa jsou k dostání především na tribuny, protože místa okolo trati byla vyprodána v předstihu. Organizátoři nabízí ke koupi i speciální balíčky s ubytováním. Vstup zdarma mají děti do výšky 130 cm a zdravotně postižení.

Lístky je možné zakoupit v korunách i eurech, přičemž vrácené peníze budou ale vždy jen v české měně. Pozor ale při nákupu v novoměstském infocentru, kde euro bankovky neberou. Generální vstupenka na všechny soutěže stojí pro osazenstvo tribun 2 625 korun nebo 105 eur. K dispozici jsou jednodenní i týdenní vstupenky. Opravdu oddaní fanoušci si ohou zakoupit i generální VIP vstupenku v ceně 23 tisíc korun. Koupit si lístky on-line je možné přes stránky mistrovství. V prodeji budou také v širokém seznamu prodejních míst.

Trénink biatlonistů před zahájením mistrovství
Zdroj: ČT Brno

Další informace

Do závodního areálu není možné přijít se psem či jiným zvířetem. Zakázán je rovněž vstup s alkoholem, nebezpečnými předměty (jako deštník, laserové ukazovátko či sprej). Při vstupu do areálu nejsou povolené sirény a houkačky. Dnes nepochodil ani fanoušek biatlonu, který se snažil pronést do areálu rozkládací židli. „Měl jsem ji v Německu, měl jsem ji všude,“ argumentoval. Ale bez úspěchu.

Organizátoři doporučují návštěvníkům dorazit alespoň s dvouhodinovým předstihem. Občerstvit se mohou u některého ze čtyřiceti stánků. Pro návštěvníky je k dispozici přehledná mapa celého areálu, plánovaná autobusová přeprava, i speciální mapa pro zdravotně postižené.

Sledujte aktuální sportovní informace z Mistrovství světa v biatlonu 2013 na webu České televize.