V Přerově začalo kácení javorů

Přerov - Alej s téměř stovkou stromů na nábřeží Edvarda Beneše v Přerově je oblíbeným místem procházek obyvatel. Řeku Bečvu lemuje v těchto místech 91 javorů. Stromořadí patří z větší části Povodí Moravy, tři desítky javorů jsou v majetku města. A právě z rozhodnutí města šlo dnes k zemi prvních šest javorů stříbrných.

„Posudek mluvil o tom, že alej je za hranicí životnosti. Je to citlivý zásah v této lokalitě. Spolupracujeme na tom s Povodím Moravy. Znalecký posudek vybral pouze stromy, které již opravdu ohrožují okolí,“ řekl dnes náměstek primátora Michal Zácha. Původně se mělo podle něj kácet až v listopadu, stav stromů se ale přes zimu natolik zhoršil, že bylo nutné tento krok urychlit.

Město jinou možnost nemělo. Podle odborníků je totiž stav stromů za hranicí životnosti, napadeny jsou i dřevokaznými houbami. I když lidé chápou nutnost tohoto kroku, je jim to líto a mají strach, jak to bude s kácením pokračovat. Obávají se, že číslo není konečné.

Nepopulární krok si uvědomují i zástupci radnice. Podle Záchy však město nemůže ohrožovat životy lidí. „Některé stromy jsou podle dendrologů už odumřelé a suché, proto musejí k zemi,“ doplnil Zácha. Podle zástupců města je osud dalších stromů z aleje otevřen. Radnice počítá na místě s novou výsadbou.