Od června letecky z Mošnova až do Londýna

Ostrava - Do Prahy, Vídně, Paříže a nově také Londýna. Od počátku června se počet pravidelných leteckých linek z Mošnova rozšíří na čtyři. Největší evropský nízkonákladový dopravce propojí Ostravu s londýnským letištěm Standsted. Tři lety týdně mají přepravit zhruba 40 tisíc cestujících za rok. Krajské letiště muselo dopravci snížit ceny poplatků. O kolik, nikdo říct nechce.

„Tento region je pro nás obchodně velmi zajímavý, je zde velká poptávka po cestování do Londýna. Proto jsme se rozhodli otevřít linku i z Ostravy, která bude létat v úterky, čtvrtky a soboty,“ upřesňuje Henrike Schmidt, obchodní a marketingová manažerka společnosti Ryanair.

Nový dopravce přichází v době, kdy letiště hlásí obrat. Po třech letech poklesu se v loňském roce odbavilo u přepážek na mošnovském letišti o 15 tisíc lidí více než v předcházejícím období. Cena letenek z Ostravy do Londýna se bude pohybovat mezi 20 a 30 eury, tedy zhruba do 750 korun. Prodávat se budou pouze přes internet už od pátku.

Vedení kraje, kterému letiště patří, v tom vidí začátek lepších časů terminálu, a že k téměř třem stovkám tisíc pasažérů by Ryanair měl přidat dalších 40 tisíc.

„Já věřím, že klientelu si linka najde i mezi občany Olomouckého, Zlínského i Žilinského kraje a věřím, že jsme schopni stáhnout i část cestujících z jižního Polska,“ říká Miroslav Novák, hejtman MS kraje.

Jednání o vstupu dopravce trvala tři roky. Letiště Leoše Janáčka v nich muselo ustoupit a Ryanairu snížit ceny poplatků. „My nejsme letiště, kde letecké společnosti, když to tak mám říct, se rvou o to, aby od nás mohly létat. Ono je to trošičku jinak, my naopak spíš se musíme těm leteckým společnostem nabízet,“ říká Pavel Schneider, ředitel Letiště Leoše Janáčka.

Kraj chce podpořit novou linku také úpravou jízdních řádů letištních autobusů. I přes kritiku na jaře zahájí stavbu železniční trati se zastávkou přímo u odletové haly.