Ve Škodově ulici v Přerově žijí poslední dvě rodiny

Přerov - Zdevastované ghetto ve Škodově ulici v Přerově už je téměř prázdné. Minulý týden se odtud do bytů, které zdarma poskytlo místním město, stěhovaly další tři rodiny. Donutily je mrazy i životní podmínky. V bývalém ghettu tak zůstává asi desítka lidí, kteří dluží městu a navíc tu bydlí na černo.

Domy ve Škodově ulici už jsou téměř neobyvatelné. Ze zdi jsou vytrhané kachličky i elektrické dráty. Teď už tu navíc neteče ani voda. Jedna z posledních rodin, která v ghettu žije, jsou Horvátovi. Městu dluží 9 tisíc a nechtějí se stěhovat jen tak někam.

„Špatně se nám tady bydlí bez vody, bez elektriky…,“ stěžuje si Irena Horvátová. Terénní sociální pracovník Radek Dvořák však vysvětluje, že lidé, kteří zde zůstali, tu jsou vlastně bez nájemní smlouvy a tím pádem i bez jakéhokoliv nároku na bydlení.

Přerovští radní na podzim nabídli obyvatelům Škodovy ulice městské byty, pokud zaplatí své dluhy. Pohledávky se pohybovaly od několika set korun až po 270 tisíc. Pět rodin se stěhovalo ještě před Vánoci. Některým z přestěhovaných se ale nelíbí, že si musí řadu věcí v městských bytech zařídit sami.

Podobný problém řeší í ostravský magistrát. Lidem, kteří žili ve zdevastovaném Přednádraží, nabídl bydlení na ubytovně. V tamním ghettu přesto v obtížných podmínkách zůstává asi dvacítka Romů.