Epidemie chřipky pokračuje, za týden zabil virus dalších 5 lidí

Ostrava - Epidemie chřipky v Olomouckém i Moravskoslezském kraji pokračuje. Virus v obou regionech zabil jen tento týden dalších pět lidí. S výjimkou ostravské fakultní platí ve všech nemocnicích zákaz návštěv. Nemocný je už každý padesátý člověk.

Zákaz návštěv ale rozhodně neplatí pro zdravotníky Moravskoslezského kraje, právě v ostravské městské nemocnici totiž dostanou speciální antivirový lék na chřipku. Do Ostravy dorazil z Prahy z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Odtud si ho zdravotníci rozvezou do dalších nemocnic a ordinací v kraji.

„Obsahuje látku, která rozpouští virové stěny, měla by se použít do 48 hodin od začátku příznaků. Je určen taky pro expozici chřipky H1N1,“ vysvětloval vedoucí lékárny Městské nemocnice Ostrava Zdeněk Blahuta. Ředitel nemocnice Tomáš Nykel dodal, že lék pochází ze státních rezerv a nemocnice za něj neplatí.

V Moravskoslezském kraji sice klesl oproti minulému týdnu počet nemocných o šest procent,  přibylo ale lidí s vážnými komplikacemi. „V tomto týdnu evidujeme jedenáct nových těžkých případů, celkem jich je třicet čtyři. Jedná se většinou o starší lidi, v jednom případě máme těžké onemocnění u dítěte,“ sdělila Irena Martinková z Krajské hygienické stanice Ostrava.

S virem prasečí chřipky bojoval i Petr Hložánek z Hlučína. Úspěšně. „Měsíc jsem byl v umělém spánku, další měsíc na jednotce intenzivní péče na Fifejdách, pak na standardním oddělení, následovaly rehabilitace,“ uvedl Petr Hložánek.

Virus chřipky je velmi odolný. Mimo lidské tělo, například na oblečení, přežije i dvanáct hodin. Lékaři jednoznačně doporučují zůstat už při prvních příznacích doma, často si mýt ruce mýdlem a používat výhradně papírové kapesníky. „Pokud potíže trvají déle než tři dny, je samozřejmě nutné lékaře navštívit a je vhodné podat cílenou léčbu,“ uvedla plicní lékařka Jana Kociánová.

I tento týden lidé na chřipku umírali. V Moravskoslezském kraji šestašedesátiletá žena, v Olomouckém kraji čtyři pacienti. Od začátku epidemie v obou krajích zahynulo dvanáct lidí.