Kauza Hyundai vs. ekologové pokračuje. Rozhodl Nejvyšší soud

BRNO/FRÝDEK-MÍSTEK - Okresní soud ve Frýdku-Místku se musí zabývat žalobou Ekologického právního servisu (EPS) proti nošovické automobilce Hyundai. Nařídil to Nejvyšší soud (NS). Ekologové se domáhají provedení krajinářských a sadových úprav v areálu továrny. Okresní soud původně jejich žalobu odmítl, podle Nejvyššího soudu to však byla chyba.

Okresní soud považoval žalobu za neurčitou a nesrozumitelnou. Ekologický právní servis prý jasně neformuloval, čeho se vlastně domáhá. Následné odvolání zamítl Krajský soud v Ostravě. Nejvyšší soud obě rozhodnutí zrušil, žaloba je prý jasná.

„V části týkající se vymezení toho, čeho se žalobce domáhá, není žaloba nesrozumitelná a není ani neurčitá,“ stojí v rozsudku senátu NS s předsedou Pavlem Krbkem. Ekologický právní servis rozsudek přivítal. „Je dobře, že nám Nejvyšší soud dal po letech za pravdu a že zrušil alibistická rozhodnutí okresního a krajského soudu, které se naším sporem s Hyundai odmítly zabývat,“ řekl
právník EPS Jiří Nezhyba.

Nyní se případ vrátí k soudu ve Frýdku-Místku, který se musí žalobou věcně zabývat. Nezhyba doufá, že žalobě vyhoví, a donutí tak Hyundai provést krajinářské úpravy podle studie, která je již hotová. Snížil by se tak negativní vliv továrny na krajinu, tvrdí ekologové.

Studie s návhrem krajinářských a sadových úprav vznikla na základě Deklarace porozumění, uzavřené v roce 2006 mezi firmou, státem a lidmi z regionu. Studie předpokládala výsadbu pásů zeleně, alejí a solitérních stromů v celém areálu. Navržené úpravy vycházely z toho, jak krajina vypadala před příchodem investora.

Podle Ekologického právního servisu ale automobilka výsledky studie příliš nerespektovala. Automobilka v Nošovicích na Frýdeckomístecku patří k největším průmyslovým podnikům na Moravě a ve Slezsku. Zaměstnává 3500 lidí a loni vyrobila více než 300.000 vozů. Stejný plán má i na letošní rok. Výroba začala v roce 2008. Továrna teď produkuje modely Hyundai i30 ve třech verzích, ix20 a SUV ix35.

Příchod automobilky do Nošovic měl řadu odpůrců, podle nichž se podobná továrna do pobeskydské krajiny nehodí.