Antabus jako protinádorové léčivo?

Ostrava - Přesto, že za posledních 20 - 30 let razantně stouplo množství finančních prostředků investovaných do vývoje nových léčiv, nedochází k významnému nárůstu nových přípravků uvedených do klinické péče. V onkologii jsou tyto nové léky navíc stále dražší a méně účinné. Odborník Boris Cvek bude v pátek 15. února v pořadu Sama doma mluvit o konkrétních příčinách aktuálního stavu ve vývoji nejnovějších léků a poukáže na veškeré možné alternativy.

Všichni známe z příbalových letáků, že léky mohou mít negativní vedlejší účinky. Ukazuje se ale, že léky mohou mít i pozitivní vedlejší účinky.

Jedním z léků s „pozitivním“ vedlejším účinkem může být například starý lék proti alkoholismu disulfiram, známý též pod svým obchodním názvem Antabus. Boris Cvek se ve své výzkumné práci zaměřuje na využití tohoto léku při terapii nádorových onemocnění. Cílem jeho výzkumu je prosadit starý a levný lék proti alkoholismu do onkologické léčby. Tento výzkum je součástí projektu OPVK CZ.1.07/2.3.00/20.0062, který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Mgr. Boris Cvek, Ph.D. vystudoval chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na Katedře buněčné biologie a genetiky této fakulty přednáší buněčnou biologii a filozofii přírodních věd. Postgraduálně studuje filozofii na Katedře filozofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Sama doma, pátek 15.2. ve 12:30

www.ceskatelevize.cz/samadoma