Ortopedie v Orlové zatím nepřijde ani o jedno lůžko

Orlová - Žádná postel na ortopedii v Orlové se v nejbližší době nebude rušit. Takový vzkaz posílá lidem do regionu Všeobecná zdravotní pojišťovna. Právě rozdílný názor na počet ortopedických lůžek byl důvodem k tomu, proč nemocnice stále jako jediná v kraji odmítala podepsat s pojišťovnou smlouvu o úhradách za péči.

Z pohledu laika je úbytek osmi postelí nevýznamný. Problém je ale v tom, že oddělení s jen 32 lůžky nemůže vzdělávat mladé lékaře. Vedení nemocnice se bojí, že lékaři nebudou mít zájem v takové nemocnici zůstávat.

„Dohodli jsme se s pojišťovnou tak, že podmínkou jakéhokoliv dalšího vyjednávání o snížení počtu lůžek ortopedie bude stanovisko odborné společnosti, že nedojde k odebrání vzdělávání druhého stupně, které máme,“ vysvětloval ředitel Nemocnice Karviná a Orlová Petr Kovařík.

Zástupce zdravotní pojišťovny nechtěl konkrétní počet lůžek na orlovské ortopedii blíže komentovat. „Dospěli jsme k tomu, že pro pojištěnce se nezmění péče na očním v Karviné a na chirurgii a ortopedii v Orlové,“ prohlásil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ostrava Aleš Zbožínek.

Výsledek hodinového jednání nakonec přivítali i krajští radní. Nemocnice v Karviné a Orlové byly poslední v kraji, které se s pojištovnami stále nedohodly. „Bylo to náročné, protože jsme se bavili o řadě detailů. Jde nám o zachování vzdělávání pro naše lékaře,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Smlouva mezi nemocnicí a pojišťovnou by měla být podepsána nejpozději do pátku, obě strany ale předpokládájí, že se tak stane dříve.