Masopust v obci Sibřina

V sobotu 9. února uspořádalo občanské sdružení SOSák v obci Sibřina (Praha-východ) tradiční masopustní průvod a zábavu. Nad všemi maskami letos vládla maska „vyšší moci úřední“ společně s tradiční maskou královny. Tématem letošního 11. ročníku byla svatba.

Zdroj: ČT24 Autor: Michaela Synková Maladiová

Ale i nedávná přímá volba prezidenta se masopustu nevyhnula. Královna si letos vybírala svého ženicha z postav českých politiků, pánů Klause, Zemana a Schwarzenberga. K oltáři si nakonec odvedla sobě rovného pana knížete. Po předání masopustního práva mohla maškarní zábava začít. K oltáři během dne přišly i další vtipné dvojice. Všechny oddala sama vyšší moc úřední. Např. levici s pravicí, masku smrtky a šaška nebo kohouta a jeho pět slepiček.

Ona sama také svatbě neunikla. Za ženicha jí vybrali typickou masku každého masopustu, a to urostlého medvěda. Na oslavě nechyběly i další tradiční masky - bába, žid s nůší, kobyla, nevěsta a ženich, smrtka nebo četník. Objevily se ale i neobvyklé kostýmy, např. maska Alberta Einsteina.

Masopust - Sibřina - medvěd a vyšší moc úřední
Zdroj: ČT24
Autor: Michaela Synková Maladiová

Pro pobavení všech vystřídal letos koňský kočár povoz na 4 kolech - veterán zvaný „hadraplán“ přijel s nejtransparentnějším transparentem ze všech a pobavil tak mnohé přítomné.

Masopust - Sibřina - transparent
Zdroj: ČT24
Autor: Michaela Synková Maladiová

Místní masopust je mimořádný i kvůli pořádání soutěží pro děti, mládež a dospělé. Soutěží se například v pojídání koblih ve 4 věkových kategoriích, závodí se o kupky sena s překvapením. Jak uvádí ředitelka o. s. SOSák: „Touto soutěží navazujeme na starou tradici. Závod horské mládeže o kupky se běhá ve Vysokém nad Jizerou od roku 1924 a pak pokaždé při Závodech po staru, konaných jedenkrát za 4 roky, to aby dřevěné sky vydržely …. “

Na Masopustu nikdy nechybí ani forma masopustního ohňostroje „masostroj“.

Masopust - Sibřina - masostroj
Zdroj: ČT24
Autor: Michaela Synková Maladiová

Největší atrakcí je ale vždy pro všechny kouzelný „babský mlýn“. Sibřina i proto má pověst skvělou, že „báby na mladý“ tu melou.

Masopust - Sibřina - tanec s kobylou
Zdroj: ČT24
Autor: Michaela Synková Maladiová

Konec masopustu byl tradiční. Krotila se a porážela kobyla. Místo řezníka se ale o porážku postarali samotní návštěvníci. Všichni dostali papírový pytlík, který na povel nafoukli a práskli. Velkou ránu, která kobylu porazila, doprovázel déšť konfet a rozveselil hlavně přihlížející děti.

Sibřinští pak části poražené klibny rozdělili, komu uznali za vhodné. Třeba slechy a oči dostala letos symbolicky organizace Transparency International, aby neoslepla a neohluchla a věděla, proti komu bojovat.

Masopust - Sibřina - klobouk krále
Zdroj: ČT24
Autor: Michaela Synková Maladiová

Za skvělou muziku k jídlu i k tanci patří poděkování orchestru Péro za kloboukem. Sláva i všem sponzorům, kteří neváhali a přispěli. Na závěr se sluší poděkovat i všem organizátorům, bez nichž by Masopust v Sibřině nebyl tím, čím je.

Masopust - Sibřina
Zdroj: ČT24
Autor: Michaela Synková Maladiová

Text a foto: Michaela Synková Maladiová a Michaela Černá - Sibřina

/*json*/{"map":{"lat":50.065073283836,"lng":14.669494628906,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.057910244064,"lng":14.67155456543,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/