Tradičním fašankem začalo ve Strání další postní období

Strání - Dnes vyvrcholil fašank, už za necelé čtyři hodiny vystřídá jeho nevázané veselí očistný, čtyřicetidenní předvelikonoční půst. V předvečer Popeleční středy se proto na obchůzku Stráním na Uherskobrodsku vydaly desítky mužů, kterým radost z unikátního tance se šavlemi nedokázaly vzít ani pracovní povinnosti.

Fašank ve Strání stále řídí prastará pravidla. Podle nich končí masopust až v úterý před Popelcem, tedy právě dnes.

V pevné formaci kdysi zbojnického tance měl místo i Ondřej Zetka. Původem ze Strání, ale zaměstnaný jako elektrikář v Praze. Jeho šéf musel pochopit, proč to Ondřeje stůj co stůj táhlo domů.

„Řekl jsem, že mám fašanky, tak se zeptal co to je. Tak jsem mu to vysvětlil, on říká, no, tak to jo,“ líčil Ondřej Zetka. O vztahu Straňanů k fašanku nejlépe vypovídá konstelace na radnici. Česká vlajka, znak obce, mezi nimi fašanková „šabla“.

Spontánní rituál dnes převracel i jindy striktní náboženské hranice. Emer přijel do Strání z městečka na jihu Turecka. Jako muslima ho fascinovalo veselí diktované křesťanským rokem.

„Pít a tancovat, pít a tancovat. Když přijdeme do některého z domů, lidé jsou nesmírně přátelští a vstřícní i k cizím lidem. To je fascinující,“ líčil turecký kulturolog Ómer Abali.

Už zítra ale bude Strání dočista jiné. Většina vesnice ctí křesťanské zásady. Začne čtyřicet dnů duchovní přípravy před Velikonocemi. „Každý křesťan se může pouze jednou denně dosyta najíst, samozřejmě se musí zdržet masitých jídel,“ vysvětloval lidovecký starosta obce Strání Ondřej Benešík.

Emílie Reňáková tvrdí, že opravdu v době půstu maso nejí a v celé vesnici bývá v této době klid, nekonají se žádné oslavy. Postní ticho ohlásilo rituální pochování basy.