Těžká noc hasičů: převrácená tatra a desítky nehod

Jižní/východní Morava - Hasiči ve Zlínském i Jihomoravském kraji se kvůli večernímu a nočnímu sněžení nezastavili. Na východě Moravy začalo intenzivně sněžit v podvečer a s přibývajícím množstvím sněhu rostl také počet dopravních nehod. Při vyprošťování kamionu ve Valašském Meziříčí se do potíží dostali sami hasiči – jejich auto se převrátilo do příkopu.

Rušno začali mít hasiči ve Zlínském kraji po 17. hodině, kdy začalo znovu intenzivně sněžit. Hasiči vyprošťovali auta z příkopů mezi Holešovem a Kurovicemi a hned dvakrát také v Morkovicích. „Po vytažení dodávky z příkopu v ulici Skavsko se jednotky chtěly vrátit zpátky na stanici. Cestou zpět však narazily na další zapadnuté vozidlo, u kterého provedly vyproštění,“ řekl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Jen o pár desítek minut později, krátce před 19. hodinou, vyjížděla další jednotka na dálniční sjezd mezi Hulínem a Otrokovicemi. „Po domluvě s řidičem vozidla byla na místo nehody povolána odtahová služba, která vozidlo z příkopu vyprostila. Ani u této nehody nedošlo k žádnému zranění osob,“ uvedl Netopil.

Vůbec nejvážnějším výjezdem úterní noci byl zásah v ulici Santražiny v centru Zlína, kde se osobní auto srazilo s vlakem. „V důsledku srážky došlo k lehčímu zranění řidiče osobního vozidla, který byl předán do péče zdravotnické záchranné služby. Z cestujících ve vlaku nebyl nikdo zraněn,“ doplnil Netopil. Během zásahu byl zastaven provoz na železnici.

Hasičská tatra se při vyprošťování kamionu obrátila do příkopu

Do místní části Krásno nad Bečvou ve Valašském Meziříčí vyjížděli hasiči krátce před půlnocí kvůli vyproštění kamionu. „Samotný příjezd na místo byl komplikován stavem komunikace, kdy pod čerstvou vrstvou sněhu byl povrch silnice zcela zledovatělý,“ popsal podmínky Netopil.

Při vyprošťování hasičská Tatra 815 sjela ze zledovatělé komunikace a zůstala v příkopu otočená na střeše. „Při této události nedošlo k žádnému zranění zasahujících hasičů nebo jiných osob na místě události,“ dodal Netopil.

Ve Slavkově u Brna je kvůli zaklíněnému kamionu uzavřená silnice

Hasiči na jižní Moravě zasahovali u několika lehčích dopravních nehod, téměř ve všech případech bylo nutné havarovaná auta vyprostit.

Nejvíce práce mají hasiči už od půlnoci ve Slavkově u Brna, kde kamion na zasněžené silnici dostal smyk. Následně narazil do protihlukové bariéry a poškodil sloup veřejného osvětlení. „Už od Starého Hrozenkova byla cesta taková, ale doufal jsem, že na dálnici v pořádku dojedu. Bohužel mě to vzalo do té stráně,“ popsal řidič Slavo Longave. Z hrozivě vypadající nehody vyvázl bez zranění. „Byla tu i sanitka. Lékař by hodně překvapený, že se mi nic nestalo, když viděl tu pomačkanou kabinu,“ dodal řidič, který s nákladem směřoval ze Slovenska do Španělska.

Nákladní auto zůstalo po nárazu nepojízdné a navíc zaklíněné v protihlukové bariéře. Hasiči se ho od půlnoci marně pokoušeli vyprostit. „Momentálně je tady specializovaná soukromá firma, která odtah provede. Je potřeba kamion dostat ze zkroucené polohy, srovnat ho. Potom kamion těžká technika odtáhne,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. 

Kamion blokoval provoz v jednom jízdním pruhu, hasiči proto dopravu řídili kyvadlově. Silnice byla dopoledne několik desítek minut kvůli dokončení vyprošťování silnice zcela uzavřená.

V Brně v noci vyjelo do ulic všech 21 sypačů. „Od večerní 21. hodiny do současné doby bylo spotřebováno cca 550 tun posypových materiálů,“ řekl provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák. Brněnské ulice jsou holé a mokré, pouze na některých místech se objevuje vrstva rozbředlého sněhu. „Ta by se měla v co nejkratší době rozpustit,“ dodal po šesté hodině ráno Chasák.