Rychlost a dynamika v obrazech. Moravská galerie mapuje český futurismus

Brno – Obrazy Emila Filly, Františka Kupky nebo Bohumila Kubišty představuje nová výstava Rytmy + Pohyb + Světlo v Moravské galerii v Brně. Unikátní expozice mapuje stopy futurismu, který vznikl v Itálii, v českých zemích. Výstavu brněnská galerie uspořádala společně se Západočeskou galerií v Plzni.

Celkem 120 děl z 25 muzeí, galerií a soukromých sbírek představuje české futuristické umění první třetiny 20. století. Výstava s podtitulem Impulsy futurismu v českém umění prezentuje nejvýznamnější české malíře, kteří se ve svých obrazech snaží zachytit pohyb, rychlost a dynamiku. Výstava také vysvětluje, jak italský futurismus pronikal v letech 1910–1930 do českého umění a jakou podobu zde získal.

Expozici doplňují optické přístroje a chronofotografie, které už od 19. století pohyb vizuálně zachycovaly, a také interaktivní část pro návštěvníky.

Výstava se otevírá 15. února a potrvá do 19. května 2013. Galerie je návštěvníkům přístupná od středy do neděle mezi 10.–18. hodinou a ve čtvrtek až do 19 hodin. Plné vstupné je 80 korun, snížené jen 40 korun. Skupiny zaplatí 30 korun za osobu.


Výstavu provází mimořádná bezpečnostní opatření

Vystavované obrazy mají nevyčíslitelnou hodnotu, výstavu proto doprovází přísná bezpečnostní opatření. Návštěvníci musí před vstupem na výstavu nechat v šatně svoje kabáty a bundy, stejně jako musí odložit větší kabelky a batohy. Do výstavních sálů není povolený vstup se zapnutým telefonem. Uvnitř se nesmí telefonovat, fotit ani natáčet. Z kapacitních a bezpečnostní důvodů může být v jednu chvíli v expozici maximálně padesát lidí. Návštěvníci by tedy měli počítat s možností, že na vpuštění na výstavu budou muset počkat ve frontě.