Muž, který zastavil agresivního opilce se sekerou, dostal medaili za hrdinství

Ostrava - Medaili za výjimečné hrdinství dostal od ostravských policistů jednatřicetiletý Jan Jaško. Loni v červenci zpacifikoval agresivního muže, který se sekerou v ruce pobíhal po obchodním centru a vyhrožoval nakupujícím smrtí.

Jan Jaško se po půl roce vrátil tam, kde riskoval život. Zrovna přijel domů do Ostravy z Norska, kde žije. V nákupním centru zpozoroval muže se sekerou v ruce.

„Někam se hnal a neskutečně řval,“ vzpomínal Jaško. Během vteřiny se rozhodl reagovat. Okamžitě začal agresivního muže pronásledovat mezi regály supermarketu. Vyzbrojil se obuškem, který mu půjčil jeden z členů ochranky nákupního centra.

„Ten člověk spíš vypadal jako ztracená duše, která se rozhlíží kolem sebe a neví, kde je. Řekl jsem, že jestli tu sekeru neodhodí, tak si může být jistý, že ho policie zastřelí. A on ji okamžitě odhodil,“ líčil Jaško, který dostal za své duchapřítomné a odvážné jednání od ostravského policejního ředitele medaili.

Mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková zdůraznila, že nedoporučují lidem, aby se stavěli proti ozbrojeným útočníkům, ale volali tísňovou linku. „Pokud však někdo projeví takovou odvahu, vážíme si toho,“ řekl Holčáková.

Podle psycholožky Ludmily Mrvicové je to správné. „Jsme často velmi lhostejní k svému okolí, a proto považuji za důležité takové chování ocenit,“ řekla Mrkvicová.

Zatčený útočník skončil ve vazbě. Policisté ho dobře znají. Už dříve bil vlastní rodiče a kradl v obchodech. Navíc propadl alkoholu a taky v době, kdy se sekerou běhal po obchodě, měl v sobě téměř dvě promile alkoholu.