Léčba skoliózy pomocí rostoucích tyčí se osvědčila. Z Brna se rozšíří do světa

Brno – Unikátní metoda léčby dětské skoliózy, kdy se pacientovi k páteři voperovaly takzvané rostoucí tyče, slaví úspěch. Z Fakultní nemocnice Brno, která tento typ operace prováděla jako jedna z mála, se metoda brzy rozšíří i do dalších nemocnic.

Dvanáctiletá Vendula Horská je důkazem úspěšnosti americké metody, kterou tři roky v testovacím režimu používali lékaři ve Fakultní nemocnici Brno (FN Brno). Před téměř třemi lety byla její páteř vychýlená o více než 80 stupňů, tedy téměř do pravého úhlu. „Bylo to hrozné, ostatní děti se mi posmívaly. Teď jsem už zapadla do kolektivu a hlavně jsem šťastná, že můžu jezdit na koni, to je moje hlavní priorita,“ řekla s úsměvem dívka. Může plavat, jezdit na kole, zakázaný je pro ni jen vrcholový sport. Po zákroku jí jako jediná památka zůstala jen jizva podél páteře, jinak o tyčích vůbec neví.

„Princip je takový, že na vrcholu páteře jsou párově umístěny šroubečky, které tyč potom udrží tak, aby se páteř nemohla vrátit do špatného postavení. Obratel se šroubem může po tyči klouzat podle toho, jak probíhá růst páteře,“ popsal metodu primář ortopedické kliniky FN Brno Martin Repko. Právě to, že tyč roste spolu s dítětem, jak to můžeme zjednodušeně popsat, je největší výhoda metody. Dítě v období růstu se tak vyhne operaci dvakrát do roka, což bylo u dříve používané metody nutností.

  • Skolióza páteře je nemoc, která se objevuje v každém věku a jejíž korekce je dlouhodobou záležitostí.
  • Mezi vedlejší důsledky skoliózy může patřit například vychýlená pánev, zkrácená noha, hrb nebo vychýlené břišní orgány do strany.
  • Lehčí formy skoliózy se léčí pomocí korzetu, vážnější chirurgicky.

Tzv. rostoucí tyče se voperují dětem kolem desátého roku, kdy před sebou mají nejintenzivnější růst. „Kdybychom skoliózu neléčili, tak by se i v dospělosti vychýlení zvětšovalo o půl až jeden stupeň za rok. Páteř tuhne, předčasně se rozvíjí degenerativní změny. Léčba v dospělosti je navíc ještě dražší, náročnější a s většími riziky,“ vysvětlil přednosta Ortopedické kliniky FN Brno Richard Chaloupka.

Poslední zkušební operaci provedou brněnští lékaři dnes šestnáctiletému chlapci. Na její průběh se přiletěli podívat i lékaři z amerického San Diega. „Doktor Repko a jeho tým tady v nemocnici byli průkopníky této nové metody a mají s ní i nejvíc zkušeností. Jsme nadšeni, že tu můžeme být,“ uvedl ortoped Behrooz A. Akbarnia.

„My jsme měli štěstí, že jsme je trošičku předběhli a že to i Amerika bude implantovat až po naší zkušenosti. Implantát se rozšíří do celého světa,“ dodal Repko. Dnešní operací brněnští lékaři ukončili testování a umožnili, že se úspěšná metoda začne zavádět v nemocnicích po celém světě.

Vendulka trpěla velmi vážnou skoliozou
Zdroj: ČT Brno

Novátorský přístup k léčbě skoliózy má i nemocnice v Karviné

Od letošního roku používají tyč k léčbě dětské skoliózy také lékaři v Karvinské hornické nemocnici. Na rozdíl od Brna ale speciální tyč v těle pacienta prodlužují pomocí magnetu. „V praxi to bude vypadat tak, že se magnet přiloží na záda pacienta. Pomocí tlačítek se rozjede magnetické pole, které bude pomaličku prodlužovat tyč. Během ambulantního výkonu ji můžeme protáhnout o 5 až 7 milimetrů,“ vysvětlil primář oddělení chirurgie páteře Karvinské hornické nemocnice David Buzek. Výhodou metody je stejně jako v případě té brněnské to, že dítě nemusí absolvovat desítky operací, ale jen jednu.