Malá obec Mělčany pochází už z roku 1181. Postupně se ale vylidňuje

Mělčany (Brněnsko) - Malá obec Mělčany leží asi kilometr od historického města Dolní Kounice. Není tedy divu, že i první zmínka o obci samotné pochází z roku 1181. V Mělčanech na Ivančicku žije asi 460 obyvatel. Od 60. let minulého století dochází postupně k vylidňování obce. Mladí totiž většinou odcházejí do pětadvacet kilometrů vzdáleného Brna.

Ačkoliv má obec vlastní mateřskou školku i knihovnu, pro poštu a na úřady musí místní do nedalekých Dolních Kounic. Už ve Vlastivědě Moravské z roku 1910 najdeme o Mělčanech poznámku: „Při hospodářství pěstuje se tu za posledních let výtečný chřest.“ Právě odtud možná putoval chřest do Ivančic, kde se dodnes zachovala tradice slavností chřestu, jehož pěstování je pro tuto oblast typické.

Mezi zdejší pamětihodnosti patří kostel Nanebevzetí Panny Marie a socha sv. Jana Nepomuckého. Co se týká historického průmyslu v obci, v minulosti tu fungovaly dvě cihelny. Ty ale dávno zanikly a dnes dojíždí místní za prací do Brna. Pokud se do něj tedy již zcela nepřestěhovali.

Mělčany leží v nadmořské výšce 230 metrů nad mořem. Pravidelně se tu pořádají dětské olympiády. V obci fungují také tři organizace: o pohyb a sportovní vyžití se stará jak místní Sokol, tak i sbor dobrovolných hasičů. Je to právě Sokol, kdo stojí za místním úspěšným fotbalovým týmem. V loňském roce oslavil TJ Sokol Mělčany už dvacet let na zeleném trávníku. Dále v obci funguje například včelařský svaz.

Život v poklidné obci Mělčany nemusí být vždy jen idylický. V poslední době tu obchází řada falešných podomních prodejců, kteří nabízí například kuchyňské nádobí nebo levnější elektřinu. „Chceme to ošetřit vyhláškou, kde bychom udělali veškerý zákaz podomního prodeje,“ tvrdí starosta Mělčan Pavel Kovařík (nez.). Obecní rozhlas tu na nebezpečné praktiky prodejců pravidelně upozorňuje. „Vzhledem k množícím se případům nekalých praktik falešných podomních prodejců obecní úřad doporučuje občanům nepouštět do domu žádné neznámé osoby,“ ozývá se z tlampače.

/*json*/{"map":{"lat":49.159256584814,"lng":16.618194580078,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.077576707742,"lng":16.494598388672,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/