Bývalý rektor zlínské univerzity je nevinný, rozhodl soud

Zlín – Zlínský krajský soud dnes zprostil obžaloby bývalého rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Ignáce Hozu v kauze dotačního podvodu. Spolu s Hozou usedli na lavici obžalovaných také bývalý děkan Fakulty logistiky a krizového řízení Vladimír Mrkvička a nynější kvestor Alexander Černý. I ty soud zprostil. Žaloba je vinila z toho, že se pokusili získat od státu příspěvek sedm milionů korun, na které univerzita neměla nárok.

„Po provedeném dokazování senát dospěl k závěru, že obžalovaní po objektivní ani subjektivní stránce nenaplnili znaky skutkové podstaty žalovaného trestného činu,“ uvedla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová. Podle ní nejsou v žádosti o příspěvek na činnost školy uvedeny žádné nepravdivé údaje a nebyl ani prokázán úmysl obžalovaných spáchat trestný čin. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Leo Foltýn si ponechal lhůtu na podání odvolání.

„To je pro mě skutečně satisfakce,“ řekl krátce po vynesení verdiktu Hoza. „Poprvé za dva roky se cítím jako člověk – někdo se mnou konečně mluvil, zeptal se mě na to, jakým způsobem to probíhalo, a soud zajímaly důkazy,“ zhodnotil proces bývalý děkan Mrkvička.

„Měl jsem ostudu po celé republice, moje rodina taky, ale jsem rád, že se aspoň ukázalo, že v této zemi existuje spravedlnost,“ uzavřel sérií reakcí kvestor Černý.

Ke zneužití dotací mělo podle obžaloby dojít v roce 2009. Tehdy zlínská univerzita přijala na neakreditované obory tisícovku studentů. Na tyto studenty se nevztahoval státní příspěvek, vedení o něj přesto požádalo. Univerzita tak měla získat sedm milionů do rozpočtu navíc.

Na účet vysoké školy stihlo přijít jen pět a půl milionu, pak se o věc začala zajímat policie a ministerstvo přísun dalších peněz zastavilo. Reálně nevznikla žádná škoda, ministerstvo totiž škole neproplatilo jiné oprávněné dávky. Podle žalobce to ale na celé věci nic nemění.

Trojice od počátku tvrdila, že jde jen o nedorozumění

Hoza, Mrkvička i Černý svoji vinu od začátku odmítali. Podle nich šlo jen o nedorozumění způsobené nejasnostmi v záznamech zapsaných studentů. Všichni rezolutně popřeli úmysl poškodit stát.

Hoza uvedl, že zmíněné programy byly akreditovány již dříve, ale pro jiné fakulty. Měly se poté vyučovat na nově vzniklé FLKŘ, podle Hozy ale omylem nebyly zapsány do zprávy akreditační komise, která schvalovala zřízení fakulty. „Nedošlo k žádnému pochybení, vyjma toho, že úředník akreditační komise zapomněl zapsat dva obory, které se už tři roky bez problémů vyučovaly. Univerzita měla právo na studenty čerpat příspěvek, žádná finanční újma ministerstvu nevznikla,“ hájil se Hoza.

„Nikdo netušil, že bychom měli mít nějaké neakreditované programy. Nedomnívám se, že by vznikla škoda,“ dodal Mrkvička.

Role jednotlivých aktérů podle obžaloby

Děkan Fakulty logistiky a krizového řízení Vladimír Mrkvička podle státního zástupce Lea Foltýna přijal studenty do neakreditovaných oborů a zahrnul je protiprávně do celkového počtu studentů akreditovaných programů UTB. Z něj ministerstvo počítá příspěvek pro vysoké školy.

Ignác Hoza s Alexanderem ČernýmKvestor Alexander Černý, jenž zodpovídá za hospodaření, podle Foltýna takto sestavené podklady schválil a předal rektorovi.

Bývalý rektor Ignác Hoza údajně žádost podepsal a požádal ministerstvo školství o příspěvek pro UTB na rok 2010.