Smog opět trápí celý Moravskoslezský kraj

Ostrava – Meteorologové  ráno vyhlásili kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší smogovou situaci pro oblast Třinecka. Vzhledem k tomu, že už během čtvrtku byly špatné rozptylové podmínky v dalších oblastech, platí nyní upozornění na smog v celém Moravskoslezském kraji.

Podle nových pravidel vyhlašují meteorologové smogovou situaci za předpokladu, že aspoň na jedné měřicí stanici v lokalitě překročila čtyřiadvacetihodinová průměrná koncentrace polétavého prachu sto mikrogramů na metr krychlový, a to ve dvou po sobě jdoucích dnech, tedy minimálně po dobu 25 hodin. Zároveň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě musí být v posledních šesti hodinách stoupající hodnoty znečištění.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se brzy ráno pohybovaly v rozmezí od 88 do 175 mikrogramů na metry krychlový. Nejhůře na tom byly Orlová, Bohumín a Havířov na Karvinsku. Imisní limit je 50 mikrogramů na metr krychlový, na některých stanicích jsou tak hodnoty i více než trojnásobně překročeny.

Ovzduší v Ostravě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Situace se zatím nebude zlepšovat. „Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou imisního limitu, v Moravskoslezském kraji trojnásobně, ojediněle až čtyřnásobně,“ uvedli meteorologové.Také podle aktuálních hodinových koncentrací hodnotí situaci v převážné části regionu jako špatnou, na třech zmíněných místech jako velmi špatnou.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, ale i malé děti nebo senioři by měli omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven. U dospělých lidí bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení. Meteorologové žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Se smogem se region musí potýkat na podzim a hlavně v zimě. Rozptylové podmínky výrazně ovlivňuje průmysl, ale také doprava a lokální topeniště.