Nejvíce porodů z celého kraje eviduje Městská nemocnice Ostrava

Ostrava - Loni se v Moravskoslezském kraji narodilo méně dětí než v roce 2011. Lékaři evidují 11 141 porodů, což je o 50 méně. Výjimkou mezi všemi porodnicemi je Ostravská městská nemocnice, kde v minulém roce naopak přišlo na svět nejvíc dětí za posledních pět let. Největší pokles zaznamenali lékaři v Havířově.

Své druhé dítě chtěla v porodnici Městské nemocnice Ostrava porodit i Veronika Jedličková z Těškovic na Opavsku. Dítě přišlo na svět asi před hodinou. „Rodila jsem tady první holčičku a byla jsem moc spokojená. Taky jsem tady zase,“ říká rodička.

I když má nemocnice nové porodní sály teprve od poloviny loňského roku, přišlo tam na svět 1324 dětí, tedy o 250 více než v roce 2011. „Nabízíme kurzy pro těhotné, a absolventky těch kurzů, které se seznámí s porodními sestrami, tvoří padesát procent našich porodů,“ naznačuje primář porodnice Marek Ožana. Zdůrazňuje ale, že nejdůležitější ze všeho je dobrá pověst.

V Havířově se loni narodilo 662 dětí, nejméně ze všech moravskoslzeských porodnic. „Vysvětlujeme si to hlavně tím, že Havířov je blízko Ostravy. Mnoho havířovských rodiček rodí tam, protože je tam větší výběr,“ míní primář havířovské porodnice Petr Wiecek.

Důvod k radosti nemají ani jeho kolegové. Pokles zaznamenala ostravská fakultní nemocnice, porodnice sítě Agel i většina zařízení patřících kraji. „Projevuje se tady trend, který kopíruje obecný zájem v Česku - maminky chtějí dost informací, zajímají se o alternativní metody, třeba o porod do vody, který provádí nemocncie v Krnově,“ míní náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Gynekolog krnovské nemocnice Petr Vlk uvedl, že porod do vody využívají hlavně rodičky z jiných regionů, z Ostravska i z jižní Moravy. Zájem prý mají i ženy z Prahy.

Z pohledů ekonomů je provoz porodnice ideální, když se v ní narodí více než 1000 dětí ročně. V Moravskoslezském kraji to z deseti zařízení splňuje polovina.