Opavské OKO zve na čaj, přednášky a poezii do mongolské jurty

Opava - Lidé z Opavy si teď mohou zvenku i zevnitř prohlédnout pravou mongolskou jurtu. Sdružení Jurta pro život ji půjčilo Opavské kulturní organizaci. Stojí v sadech nedaleko Obecního domu. Tradiční obydlí kočovných kmenů z Asie a Středního východu přechodně slouží jako čajovna a místo pro pořádání cestopisných přednášek nebo čtení poezie.

Jednoduché obydlí stanového typu, které uvnitř nabízí nečekané pohodlí, patří každé dopoledne těm nejmenším. Děti z mateřských a základních škol se tam pomocí her dozví, kdo a jak jurtu staví, jak se v ní chovat. A zájem předčil všechna očekávání.

„Hned během prvního týdne, kdy jsem obeslala školy s touto nabídkou, jsme měli plno,“ říká lektorka Opavského kulturní organizace (OKO) Simona Juchelková.

„Je to totiž fajn příležitost seznámit děti s mongolskou kulturou. Ukázat jim jurtu je něco jiného, než si o ní jen povídat,“ chválí nápad OKA učitelka Mateřské školy Pekařská Lucie Kováčová.

Jakmile děti v poledne odejdou, je jurta volně přístupná. V příjemném prostředí a teple si tam zájemci mohou dát čaj nebo svařené víno. A odpoledne začíná kulturní program. Jurta má sedm metrů v průměru a patří mezi střední velikosti. Pochází skutečně z Mongolska, patří sdružení Jurta pro život.