V životě je důležité žít a prožívat krásno

Ostrava - Existuje nějaká jednoduchá ale platná rada zásadního charakteru, nebo nějaké desatero, jak to udělat, ať to máme „doma dobrý„? „Partnerství neslouží k tomu, aby nám bylo doma dobře. Partnerství slouží k vlastní sebekultivaci. Nutí nás neustále na sobě pracovat. Aby to bylo doma dobrý, k tomu jsou potřebná pravidla. A pravidla znamenají řád,“ říká host ostravského vysílání pořadu Sama doma, psycholog Jan Svoboda.

Je partnerství v našem životě to nejvýznamnější?

„Není, není, není. Na začátku vztahu bývá zamilovanost. Ta ale vůbec nezaručí, že vám to bude v partnerském životě klapat. Zamilovanost je v podstatě nemoc. Je to nejkrásnější nemoc, kterou lidstvo zná. Protože to ale je určitá chemická báze, tak časem přejde. Zamilovanost trvá určitou dobu, není věčná a vztah se buď časem rozpadne anebo přejde dále. Do partnerského vztahu. Zamilovanost je nesmírně významná věc, ale ještě vůbec to neznamená, že si budu s tím člověkem rozumět v partnerském životě," říká Jan Svoboda.

Co mohu udělat pro to, aby partnerství bylo kvalitní? Jakou roli hrají ve vztahu peníze?

„To jsou dvě věci - životní úroveň a prožitková kvalita života. A tyto dvě naprosto odlišné věci nemusí být v životě sloučeny. Peníze jsou sice významný prostředek, ale nejsou cílem a rozhodně nezaručí prožitkovou kvalitu života. V životě je důležité žít a prožívat krásno."

Partnerské vztahy, vztahy v rodině, dítě v rodině i role peněz.  Nejen tato témata rozebíraly v ostravském vysílání pořadu Sama doma moderátorky Linda Bendová a Jana Bohušová s psychologem Janem Svobodou.

Video Vztahy v rodině, PhDr. Jan Svoboda (chat) - 1. část
video

Vztahy v rodině, PhDr. Jan Svoboda (chat) - 1. část