Meteorologové vyhlásili kvůli smogu ve Slezsku regulaci

Moravskoslezský kraj - Zvýšené množství polétavého prachu PM10 v ovzduší trápí obyvatele Slezska a severní Moravy od středy. Od pátku je v celém kraji smogová situace. Dnes ráno meteorologové vyhlásili kvůli smogu v aglomeraci Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko - Místecko (bez Třinecka) regulaci. Firmy tak musí dodržovat ekologická opatření a částečně omezovat výrobu. Meteorologové žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli.

Smogovou situaci vyhlašuje ČHMÚ, když alespoň na jedné měřicí stanici v dané lokalitě překročí čtyřiadvacetihodinová průměrná koncentrace polétavého prachu hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, a to ve dvou po sobě jdoucích dnech. Zároveň tam na polovině měřicích stanic musí v posledních šesti hodinách hodnoty znečištění stoupat. 

Povolený limit pro průměrnou denní koncentraci prašného aerosolu v ovzduší je na všech 15 měřicích stanicích v kraji překročen minimálně dvojnásobně. Nejhorší situace je v Bohumíně na Karvinsku. 

Regulace se pak vyhlašuje v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě překročí průměrná denní koncentrace polétavého prachu hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, a to ve třech po sobě následujících dnech. Také v tomto případě musí být na polovině měřicích stanic v dané lokalitě stoupající hodnoty znečištění.

Smog sice přímo nemusí vyvolat onemocnění, ale může zhoršit zdravotní stav nemocných lidí. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, starší lidé a malé děti by při smogových situacích měli omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven.