Víkend v Jeseníkách ve znamení lyží i úrazů

Jeseníky - Dobré sněhové podmínky, které teď v Jeseníkách panují, přilákaly na své svahy velké množství lyžařů. Na horách leží místy až metr sněhu, na své si tak přišli lyžaři, snowboardisté i běžkaři. Velká návštěvnost horských středisek však přímo souvisí s velkým množstvím úrazů.

„Sněhové podmínky jsou výborné, celý areál máme v provozu. Jarní prázdniny se tento týden projevily velmi silně, měli je Brňáci, kteří tuto destinaci vyhledávají. Veškerá ubytovací kapacita byla naplněná,“ řekl Petr Marek z jednoho z nejmodernějších lyžařských středisek v Jeseníkách v Koutech na Šumpersku. „ V okolí areálu byly upravené i běžecké trati, což přitáhlo i velký počet běžkařů.“

„Sníh je trochu vlhčí, ale je ho dost. Na hlavní sjezdovce leží kolem půl metru sněhu,“ řekl Michal Stojmenov, zástupce areálu v Hlubočkách na Olomoucku.  Tam ostatně stále jednou sněhová děla. „Dosněžovat má smysl, olomoucké prázdniny jsou totiž až od 11. března. Nikdo neví, co to počasí udělá, je třeba alespoň jednu sjezdovku udržet,“ dodal Stojmenov.

„Sníh se drží, je příjemný a není tvrdý, lidé si to užívají,“ komentuje tento víkend Rostislav Procházka, provozovatel střediska v Branné na Šumpersku. Právě tam už se letos sněhová děla nejspíš nerozjedou. „Na svazích leží od 40 do 60 centimetrů sněhu, návštěvnost byla parádní, projevily se brněnské prázdniny. Z tohoto města lidé hodně jezdí na hory, je to nejsilnější týden," zhodnotil Procházka tento víkend.

Velké množství lyžařů samozřejmě přímo souvisí i s velkým množstvím úrazů. „Za celý týden jsme zasahovali u 110 úrazů, u 13 z nich přitom musel asistovat lékař. Za víkend to bylo 26 úrazů. Bylo jich opravdu hodně, tento týden zřejmě nejvíce,“ řekl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.

Horská služba v sobotu snížila stupeň lavinového nebezpečí, nyní platí druhý stupeň z pěti – tedy mírné nebezpečí. Varování však platí pouze pro oblasti, která leží mimo turisticky značené trasy. Druhý lavinový stupeň platí i v Krkonoších, tam byl snížen již před několika dny.