Soud potrestal mezinárodní skupinu, která stát připravila o 88 milionů

Zlín – Krajský soud ve Zlíně vynesl verdikt nad devítičlennou mezinárodní skupinou, která spekulovala s barevnými kovy a neodváděla daně. Podle žalobce státu při daňových podvodech vznikla škoda přesahující 88 milionů korun. Členy skupiny potrestal soud vězením v délce od 3 do 7,5 let.

Placení daní se skupina vyhýbala tím, že s barevnými a jinými kovy mezi sebou vzájemně obchodoval řetězec firem. Principem podvodu podle státního zástupce bylo, že se mezi firmami, takzvanými nárazníkovými společnostmi, nacházel i 'ztracený obchodník', který neodvedl DPH. Částku, kterou tak společníci 'ušetřili' na dani z přidané hodnoty, si členové řetězce údajně rozdělili.

Hlavou skupiny a autorem nápadu byl třiatřicetiletý Čech Jan Švédík z Bruntálska. Právě on sjednával dodávky zboží ze Slovenska a Německa, určoval ceny i odměny pro své společníky, kteří v případu figurují jako jednatelé nebo předsedové představenstev zapojených společností. Švédík, který je stíhán i v dalším případu pro podobnou trestnou činnost, jako i v jiné kauze pro úplatkářství, u soudu vinu doznal a pomohl usvědčit i komplice. Soud ho potrestal šestiletým vězením a propadnutím finančních prostředků na jeho bankovním účtu ve výši 738 tisíc eur.

Kromě Švédíka se přiznal i Miroslav Jantula z Rusavy na Kroměřížsku. Pavel Dudek z Rýmařova na Bruntálku, René Bárta ze Zlína, Stanislav Neuber z Chomutova, Jozef Migaš z Opavy, Ukrajinci Ruslan Verdijev a Stanislav Popovych i Rus Oleg Rogalskiy vinu odmítli. Soud jim ale neuvěřil. Soud je potrestal tresty v rozmezí od 5,5 do 7,5 let, jen jednomu z nich uložil podmíněný trest.

Tresty pro členy mezinárodní skupiny

Jan Švédík - 6 let a propadnutí prostředků na účtu ve výši 738 tisíc eur

Miroslav Jantula - 6,5 roku

Pavel Dudek - 6 let

René Bárta - 7,5 roku a peněžitý trest 1 milion

Stanislav Neuber - 6 let

Jozef Migaš - 7,5 roku a peněžitý trest 1 milion

Oleg Rogalskiy - 6 let

Stanislav Popovych - 3 roky s podmíněným odkladem na 5 let

Ruslan Ismajilovič Verdijev - 5,5 roku