Psí vojáci poprvé od svého návratu na pódia zahrají v Ostravě

Ostrava - Skupina Psí vojáci, která před necelými dvěma roky oznámila, že končí, se loni v prosinci vrátila na pódia a poprvé od té doby zahraje i v Ostravě. Koncert bude 21. února v hudebním klubu Barrák u Sýkorova mostu. Fanoušci se mohou těšit na původní sestavu této legendární undergroundové formace v čele se zpěvákem, klavíristou, skladatelem a textařem Filipem Topolem, bubeníkem Davidem Skálou a baskytaristou Janem Hazukou - spolužáky ze základní školy.

Prakticky od svého založení v roce 1979, kdy bylo Filipovi Topolovi třináct let, patřili k undergroundu, měli blízký vztah s Václavem Havlem i členy Plastic People of the Universe. Na oficiálních pódiích začali vystupoval až v devadesátých letech, kdy také začali vydávat desky. Debutové album Nalej čistého vína, pokrytče, se objevilo v roce 1991, téhož roku vyšel Leitmotiv, následovaly Live I. a a II., Sestra s texty Filipova bratra Jáchyma, Brutální lyrika, Národ Psích vojáků, Hořící holubi a další, také dvě Topolovy sólové desky. Asi nejznámější je písnička Žiletky, podle které natočil režisér Zdeněk Tyc film s autorem v hlavní roli.

Filip Topol pochází z významné pražské umělecké rodiny. Jeho otec je velký dramatik a básník Josef Topol, bratr Jáchym je úspěšný spisovatel, dědeček byl spisovatel Karel Schulz, mimo jiné autor románu o Michelangelovi Buonarrotim Kámen a bolest.

Psí vojáci / Filip Topol
Zdroj: Palác Akropolis

Filip Topol se rozhodl znovu vystupovat poté, co se dostal z těžkých zdravotních problémů. Od svého návratu odehráli Psí vojáci několik koncertů, mimo jiné v pražské Akropoli. Repertoár sestavili ze starých věcí, což lze očekávat i v Ostravě.

Zařadit Psí vojáky je obtížné. Marcel Palovčík, který ostravský koncert organizuje, uvedl, že se pohybují někde na dohled od undergroundu i šansonu a hrají jinak než všechny kapely světa.

„V Psích vojácích bylo vždycky něco punkového. Pankáče oslovujeme jiným způsobem, než skutečně punkový kapely, ale mám za to, že s tím, co oni cítí, máme hodně společnýho,“ řekl například v roce 1999 pro časopis Rock a Pop sám Filip Topol, který je známý tím, že nedává rozhovory. Vydává nebo vydával ale své texty písňové a také novely. Naposledy v roce 2004 mu vyšel soubor Tři novely.