Výstava v Karolině přibližuje historii zápalek a světelných zdrojů

Ostrava - Nové obchodní centrum Forum Nová Karolina v Ostravě, které řada lidí odmítá jako zbytečné a škaredé, se snaží přilákat návštěvníky i nekomerčními akcemi. Aktuálně je to výstava Sběratelé světla. "Expozice přibližuje historický vývoj a pestrost světel, žárovek, výbojek, zářivek a zápalek. Doplňují ji informace o ekologické recyklaci,“ uvedla marketingová manažerka obchodu zvaného Nová Fukušima Šárka Žižková.

Výstava představuje tři „sběratele světla“. Jiří Kajzner z Prahy sbírá přes dvacet let krabičky od zápalek a má jednu z největších sbírek v Evropě. Nejstarší exponáty pochází z roku 1880.

Druhým sběratelem je Jaroslav Štěpánek, jenž shromažďuje různé druhy historických i současných světelných zdrojů včetně zářivek.

Třetím účastníkem je nezisková společnost EKOLAMP, která zajišťuje odběr a recyklaci vysloužilých zdrojů, zejména kompaktních a lineárních zářivek. Tito tři sběratelé vyzývají lidi, aby pomohli s ekologickou recyklací, případně přispěli do historických sbírek.

  • Nejstarší žárovka, detail
    Nejstarší žárovka, detail autor: FNK, zdroj: ČT24
  • Žárovka
    Žárovka autor: ČT24, zdroj: ČT24

 

„Zářivky obsahují rtuť a do koše nepatří. Zdarma zajistíme jejich recyklaci. Staré krabičky od zápalek nebo žárovky mohou být zajímavými exponáty,“ uvedl Radoslav Chmela ze společnosti EKOLAMP, která výstavu organizuje.

Výstava je ve druhém patře obchodního centra, naproti výtahům. Zájemci si ji mohou prohlédnout do 6. března.