Radnice chtějí motivovat obyvatele k opravám domů. Nabízejí příspěvky

Mikulov - Dvě stě tisíc korun – to je příspěvek, který letos radnice v Mikulově nabízí obyvatelům pro zlepšení vzhledu domů. Vztahuje se nejen na novou fasádu, ale třeba také na výměnu oken. Jihomoravské radnice znovu začínají nabízet příspěvky, aby motivovaly své obyvatele k opravám domů, a to hlavně v turisticky oblíbených lokalitách.

Přestavět zbořeninu na galerii, se kterou se Mikulov chlubí, stálo Jitku Ludmilu Pleszovou místo tří milionů nakonec šest. 60 tisíc na fasádu od města se jí proto dost hodilo. „Samozřejmě, že to pomohlo. Každá koruna je dobrá, když člověk dělá velkou rekonstrukci objektu,“ tvrdí.

Příspěvky Mikulov nabízel už v minulosti, kvůli úsporám je ale poslední dva roky na rekonstrukce soukromých domů nerozdával. „Na opravy několika fasád v historickém centru se nám dařilo získávat příspěvky z jiných zdrojů, například od církve,“ vysvětlil starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS).

Rostislav Koštial, starosta Mikulova:

„Já s oblibou říkám, když dojede turista do města a vidí nemovitost ve špatném stavu, tak se neptá, komu patří, ale co je tam za starostu. Vedení města má vždycky nějakou zodpovědnost, i když ty nemovitosti nejsou všechny města.“


Letos se dvousettisícová částka v městském rozpočtu opět objevila. Podle Koštiala se už o něj přihlásilo několik zájemců. „Předpokládáme, že tato částka bude vyčerpána,“ míní.

S otevřenou rukou přichází i Znojmo. Nejštědřejší je k majitelům historických budov. Na rekonstrukci domů mimo centrum zase nabízí výhodné půjčky. Ty se dají použít na novou střechu, zateplení, ale i koupelnu.

Bořetice chtějí navrátit sklepům tradiční barvy

O „zkrášlovací“ příspěvek na novou fasádu si mohou požádat také vinaři v Bořeticích na Břeclavsku. „V naší obci máme vinařskou lokalitu, ve které je 265 vinných sklípků. Nacházíme se v regionu Hanácké Slovácko, kde se tradičně k výzdobě sklípku používaly modré a bílé barvy. Chtěli bychom tento styl opět sjednotit, abychom byli více zajímaví i pro turisty,“ vysvětlil motivaci příspěvků starosta Bořetic Václav Surman (nez.).

Hodnota příspěvku je však v Bořeticích podstatně nižší. „Před deseti lety jsme majitelům sklepů přispívali tisícikorunu, pokud si jej nechali vymalovat podle vzoru. Teď chceme přispívat dvojnásobek,“ řekl Surman s tím, že příspěvek je pouze motivační. „Rozhodně nikomu nebudeme nic zakazovat nebo přikazovat, byli bychom ale rádi, kdyby se nám ten vzhled podařilo zase trochu sjednotit,“ dodal.

Nejen v turisticky atraktivních lokalitách motivují své obyvatele. Například Břeclav se letos chystá zvelebovat soukromé byty na Valtickém sídlišti.